Trwa ładowanie...
d3zft1g

Chcą stawiać maszt telefonii komórkowej. Mieszkańcy: To grozi rakiem

Część mieszkańców Justynowa (łódzkie) sprzeciwia się budowie stacji telefonii komórkowej. Twierdzą, że pole elektromagnetyczne, które emitują anteny takich stacji, m.in. wywołuje raka. – Jestem za mieszkańcami – mówi nam sołtys Justynowa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mieszkańcy Justynowa są przeciwni budowy stacji tel. komórkowej
Mieszkańcy Justynowa są przeciwni budowy stacji tel. komórkowej (Facebook.com)
d3zft1g

"Bóle głowy, zaburzenia snu, choroby skóry, zaburzenia koncentracji i rozwoju intelektualnego u dzieci, nowotwory itd." – to negatywne skutki działania stacji telefonicznej, które wymienieli przeciwnicy postawienia jej w Justynowie. "Nasze dzieci i osoby starsze odczują to najbardziej" – podkreślili.

Romuald Bulesowski, sołtys Justynowa, w rozmowie z nami, przyznaje, że w sprawie odbyło się już spotkanie mieszkańców.

– Nie jest tajemnicą, że negatywne skutki istnieją. Według ustawodawcy, jeśli urzędnicy ochrona środowiska stwierdzi, że taki maszt ma małą moc oddziaływania, to może stanąć. Oczywiście, nikt tego potem nie sprawdza – mówi sołtys. Przypomina, że sąsiednia miejscowość wywalczyła zakaz stawiania masztu, ale wtedy działała inna ustawa.

Facebook.com

Na pytanie, czy sam jest przeciwny budowie obiektu, Bulesowski odpowiada: "Ja zawsze będę za mieszkańcami". Dodaje, że w krajach zachodnich maszty budowane są poza miejscowościami, np. w pobliżu lasów. – To wiąże się z kosztami, bo muszą być wtedy wyższe i mieć wyższą moc – tłumaczy. Protesty mieszkańców wcale go nie dziwią. – Ludzie sprawdzają fakty – mówi. W tej chwili przeciwnicy zbierają podpisy, które miałyby zatrzymać budowę. – Da Bóg, nie da. To wszystko jest na wodzie pisane – ocenia ich walkę sołtys.

d3zft1g

W urzędu gminy w Andrespolu, pod którą podlega Justynów, dowiadujemy się, że "sprawa budowy masztu jest w toku". Bulesowski potwierdza to i jednocześnie zaznacza, że wójt zażądał wydania opinii środowiskowej. Chce wiedzieć, jak rzeczywiście obiekt wpłynie na zdrowie mieszkańców Justynowa. – I to oddala termin załatwienia sprawy – komentuje sołtys miejscowości.

W 2016 r. Najwyższa Izba Kontroli wydała opinię, że "nadajniki telefonii komórkowej mogą być groźne dla człowieka". Podano, że stacje telefonii komórkowej stawiane są często bez przeprowadzenia wcześniejszych badań i analiz ich oddziaływania na ludzi.

d3zft1g

Podziel się opinią

Share

d3zft1g

d3zft1g
Więcej tematów