PolskaChcą, aby w Poznaniu było więcej koziołków

Chcą, aby w Poznaniu było więcej koziołków

Poznańskie koziołki na wzór wrocławskich krasnali już wkrótce mają się pojawić na placach, skwerach i osiedlowych trawnikach.

Chcą, aby w Poznaniu było więcej koziołków
Źródło zdjęć: © WP.PL | Zenon Kubiak

O tym, że symbolem Poznania są koziołki, wie chyba każdy. Obejrzenie, jak się trykają na ratuszowej wieży, to obowiązkowy punkt każdej wycieczki. Niewiele mniejszą popularnością cieszy się rzeźba koziołków na placu Kolegiackim. Można na nich np. usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Fundacja Rozwoju Miasta Poznania uważa, że takich miejsc z koziołkami powinno być w Poznaniu więcej.

- Pomyślałem, że byłoby ciekawie, gdyby poznańskie koziołki zeszły z ratusza i ruszyły w miasto, na ulice, place, osiedla - opowiada na łamach portalu poznan.pl Jan Kaczmarek, prezes fundacji. - W ten sposób Poznań zyskałby sympatyczną wizytówkę na wzór wrocławskich krasnali, czy obecnych w przestrzeni Berlina niedźwiedzi.

Fundacja ogłosiła konkurs na projekty koziołków w trzech kategoriach:
- forma wielkogabarytowa (rzeźby przeznaczone na place, skwerki, parki, tereny osiedlowe);
- forma okazjonalna (pamiątka związana z Poznańskimi Koziołkami);
- forma regionalno-turystyczna (np. instalacja przenośna, instalacja okolicznościowa, potykacze, oświetlenie, reklama).

Na razie nie wskazano dokładnych lokalizacji, gdzie miałyby stanąć rzeźby koziołków. Jan Kaczmarek jedynie przyznaje, że najlepiej, aby były to miejsca, gdzie brakuje jakichkolwiek rzeźb, a jednocześnie często pojawiają się tam turyści.

Format projektów nie powinien być większy niż 150 cm wysokości i szerokości w przypadku formy monumentalnej i instalacji oraz maksymalnie 30 cm w przypadku form okazjonalnych. Wszystkie zgłoszone projekty prac wezmą udział w wystawie towarzyszącej jesiennej edycji targów turystycznych Tour Salon. Wtedy też nastąpi wyłonienie zwycięzców. Główna nagroda wynosi 6 tysięcy zł, a oprócz niej przewidziano trzy równorzędne nagrody w dopuszczonych kategoriach w wysokości 3 tysięcy zł.

O wysoki poziom artystyczny rzeźb można być spokojnym, ponieważ jednym ze współorganizatorów konkursu jest Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy, a honorowy patronat objął Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Projektowi patronują również Wydawnictwo Miejskie Posnania oraz Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.

Wszelkie dodatkowe informacja można znaleźć na stronach: www.wzar.pl oraz www.frmp.poznan.pl.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)