ŚwiatCharków: zatrzymania podejrzanych o przygotowywanie zamachów

Charków: zatrzymania podejrzanych o przygotowywanie zamachów

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała w Charkowie grupę podejrzewaną o przygotowywanie zamachów terrorystycznych. Akcja odbyła się w niedzielę i poniedziałek, ale o jej rezultatach poinformowano dopiero we wtorek.

Charków: zatrzymania podejrzanych o przygotowywanie zamachów
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski

Ogółem zatrzymano 11 osób w wieku 32-47 lat. Skonfiskowano arsenał broni, w którym znajdowały się m.in. granatniki, automaty Kałasznikowa, pistolety, karabin snajperski, miny i materiały wybuchowe.

Zatrzymani są podejrzewani o ostrzał jednego z banków w lipcu i komisji wojskowej w sierpniu, a także podłożenie ładunków wybuchowych na torach kolejowych i niedaleko biura jednej z organizacji pozarządowych pomagającej żołnierzom na froncie. Służba Bezpieczeństwa informuje, że operacja jest kontynuowana.

W zeszłym tygodniu w Odessie, drugim po Charkowie mieście, w którym najczęściej dochodzi do zamachów terrorystycznych zatrzymano 40 osób podejrzanych o terroryzm i współpracę z separatystami. W zeszłym roku prorosyjscy działacze próbowali powołać samozwańcze republiki także w obwodach odeskim i charkowskim. Władze obawiają się powtórki tego scenariusza na wiosnę.

Zacięte walki wokół Doniecka

Świadkiem zaciętych walk wokół Doniecka separatystów Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) z ukraińskimi siłami stała się misja OBWE, która w niedzielę rano przyjechała do Doniecka. Wymianę ognia prowadzono z użyciem broni ciężkiej - poinformowało OBWE.

W komunikacie napisano, że członkowie misji stali się świadkami wymiany ognia z użyciem czołgów, ciężkiej artylerii, granatników, moździerzy, wymiany ognia z ciężkiej broni maszynowej i z broni lekkiej w różnych miejscach wokół Doniecka.

Od chwili przyjazdu o godzinie 9.35 do godziny 15. misja słyszała i nagrała ponad 1 000 odgłosów eksplozji, głównie w wyniku ostrzału artyleryjskiego i moździerzowego. OBWE uważa, że obie strony używały broni o kalibrze większym niż 100 mm.

Zgodnie z zawartymi 12 lutego w Mińsku porozumieniami pokojowymi, na wschodzie Ukrainy od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni. Następnie z obu stron linii walk w ciągu 14 dni miało być wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa o szerokości od 50 do 70 km. Termin ten nie został dotrzymany, jednak później strony konfliktu informowały o wycofaniu ciężkiej broni.

Zobacz również wideo: Amatorskie nagranie zamachu w Charkowie
Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (49)