Trwa ładowanie...
d11rpxa
IAR

Chaos na froncie. Trzy tysiące Ukraińców może być oskarżonych o dezercję

Nawet trzy tysiące Ukraińców może być oskarżonych o dezercję. Prokuratura Wojskowa tłumaczy to chaosem na froncie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chaos na froncie. Trzy tysiące Ukraińców może być oskarżonych o dezercję
(WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
d11rpxa

Prokuratura Wojskowa wszczęła 222 postępowania karne związane z dezercją. Obejmują one łącznie ponad trzy tysiące żołnierzy.

Kierujący prokuraturą Anatolij Matios tłumaczy, że tak duża liczba podejrzanych wynika z osobliwości ukraińskiego prawa. Jego zdaniem, główny problem polega na tym, że na froncie nie ma wyraźnych rozkazów i następują dezorientacja i dezorganizacja, których następstwem jest to, co w kodeksie karnym nazywa się dezercją.

Na razie tylko 500 osób jest oficjalnie podejrzanych. Ograniczono ich swobodę przemieszczania się. 32 z nich trafiły do aresztu.

d11rpxa

Tymczasem Petro Poroszenko powtórzył, że nigdy nie zgodzi się na jakiekolwiek zmiany granic państwa. Na razie tworzona jest "strefa sanitarna", która odgrodzi tereny kontrolowane przez separatystów od reszty Ukrainy.

Prezydent Ukrainy zaapelował też do OBWE o zwiększenie liczby obserwatorów na Wschodzie do 1500 i przekazanie misji 29 samolotów bezzałogowych. Na razie do Zagłębia Donieckiego trafiły tylko dwa. Według Poroszenki, tylko taka liczba obserwatorów będzie w stanie zapewnić przestrzeganie zawieszenia broni i kontrolować granicę rosyjsko-ukraińską.

Zobacz również film: Donieck zbombardowany

d11rpxa

Podziel się opinią

Share
d11rpxa
d11rpxa
Więcej tematów