Chanukowe światło zapłonęło w Pałacu Prezydenckim
Z okazji żydowskiego Święta Światła - Chanuka - w oknie Pałacu Prezydenckiego zapłonęły świeczki umieszczone w specjalnym ośmioramiennym świeczniku zwanym "chanukija". Pierwszą świeczkę zapalili prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/chanukowe-swiatla-plona-6038683564070017g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/chanukowe-swiatla-plona-6038683564070017g )
Chanukowe światła płoną
Kolejne świeczki zapalili: naczelny rabin Polski Michael Schudrich, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Piotr Kadlcik, kapelan prezydenta ks. prałat Roman Indrzejczyk, ambasador Izraela w Polsce Dawid Peleg oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej, wśród nich dzieci. Następnie rabin odmówił błogosławieństwo.
Prezydent życzył z okazji Chanuki Żydom mieszkającym w Izraelu i w diasporze, w tym w Polsce, "pokoju i spokoju".
Święto Światła jest obchodzone na pamiątkę zwycięstwa żydowskiego rodu Machabeuszy nad wywodzącymi się z Syrii Seleucydami w 165 roku p.n.e., oczyszczenia i ponownej konsekracji jerozolimskiej świątyni (Chanuka to po hebrajsku "poświęcenie"). Po zwycięstwie Machabeusze zapalili w świątyni świecznik zwany menorą; choć zapas oliwy powinien był starczyć tylko na jeden dzień, menora paliła się 8 dni. Machabeusze uznali to za cud.
Zapalanie światła jest jedną z najważniejszych czynności Chanuki - każdego dnia zapala się kolejną świecę i umieszcza w chanukiji, która powinna stać w oknie.
Niewielka chanukija ustawiona w oknie Pałacu Prezydenckiego jest dziełem jednego z uczniów żydowskiej Szkoły Lauder-Morasha w Warszawie.
W kalendarzu żydowskim Chanuka rozpoczyna się zawsze 25. dnia księżycowego miesiąca Kislew (listopad-grudzień) w tym roku przypadał on 4 grudnia.
Po uroczystości w Pałacu Prezydenckim zgromadzeni udali się na poczęstunek. Zgodnie z tradycją, podczas święta je się potrawy smażone na oleju lub oliwie - paczki, naleśniki, placki ziemniaczane zwane latkes.
Dorośli i dzieci grają też w hazardową grę z użyciem czworobocznego drewnianego bączka zwanego drejdel. W Pałacu Prezydenckim bączka na posadzce puszczali Lech Kaczyński i Piotr Kadlcik.
Michael Schudrich przypomniał także, że Chanuka to czas wręczania sobie prezentów i słodyczy (dzieci najczęściej obdarowywane są czekoladowymi monetami). Z okazji Święta Światła rabin ofiarował parze prezydenckiej model Wielkiej Synagogi przy Tłomackiem; została ona wysadzona przez hitlerowców 16 maja 1943 r., po upadku powstania w getcie warszawskim.
Z kolei przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej ofiarował Lechowi i Marii Kaczyńskim kopię mezuzy, która umieszczona jest na framudze drzwi dawnej szkoły rabinackiej Jesziwa Chachmej (Uczelni Mędrców) w Lublinie, która przed II wojną światową była najważniejszą uczelnią rabinacką na świecie. Kadlcik zwrócił uwagę na umieszczonego na mezuzie orła. Jak mówił, to znak polskości mieszkających w naszym kraju Żydów.
Mezuza to podłużny pojemnik wykonany z drewna, metalu lub szkła, zawierający zwinięty w rurkę zwitek pergaminu z tekstem modlitwy "Szema Israel" (Słuchaj Izraelu). Umieszczany jest on na framugach lub odrzwiach w domach religijnych żydów.