Cezary Grabarczyk: na Ukrainie trwa wojna, w tej sytuacji trudno gościć prezydenta Rosji
Cezary Grabarczyk przyznał w Radiu ZET, że nie dziwi się nieobecności prezydenta Rosji Władimira Putina na uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau. Bronił także prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego przed krytyką za przyjęcie papieskiego medalu Pro Ecclesia et Pontifice.
27.01.2015 09:21
- Na wschodzie Ukrainy trwa wojna. Trudno w tej sytuacji, aby w rocznicę wyzwolenia obozu gościć prezydenta Rosji. Rosja, mimo iż nieformalnie, uczestniczy w tym konflikcie - powiedział minister sprawiedliwości w rozmowie z Moniką Olejnik.
Minister zapewnił, że przyjęcie przez prof. Andrzeja Rzeplińskiego papieskiego odznaczenia nie będzie miało wpływu na jego niezależność jako sędziego i prezesa Trybunału Konstytucyjnego.
Nie ma żadnego ryzyka, że prezes Trybunału utracił przymiot bezstronności stwierdził minister sprawiedliwości w rozmowie z Moniką Olejnik.
Profesor Rzepliński jest krytykowany za przyjęcie, w okresie sprawowania urzędu prezesa Trybunału Konstytucyjnego, papieskiego odznaczenia za zasługi na rzecz Kościoła. Prawnicy - m.in. prof. Osiatyński - domagają się jego dymisji. Monika Olejnik przypomniała decyzje TK, które były korzystne dla Kościoła, m.in. odrzucenie skargi dotyczącej finansowania kościelnych uczelni wyższych, pracy Komisji Majątkowej oraz wliczania oceny z religii do średniej.
- Trybunał Konstytucyjny bronił też kompromisu w sprawie aborcji. To też warto przypomnieć - zaznaczył Grabarczyk. Przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny orzeka zwykle w składach wieloosobowych, a prezes nie podejmuje decyzji sam.
Grabarczyk ocenił, że „trudno będzie wprost wywieść opinię” o złamaniu konstytucji przed profesora Rzeplińskiego. - Gdyby nie było tego wyróżnienia, nie mielibyśmy tej dyskusji, debaty o warunkach bezstronności - mówił minister w audycji „Gość Radia ZET”.
Źródło: Radio ZET