Trwa ładowanie...
japonia
23-12-2005 09:55

Cesarz apeluje do Japończyków o zrozumienie historii XX wieku

Obchodzący w piątek swe 72.
urodziny, cesarz Japonii Akihito zaapelował z tej okazji do
rodaków o lepsze zrozumienie historii XX wieku.

Cesarz apeluje do Japończyków o zrozumienie historii XX wiekuŹródło: AFP
d1r0lyu

W opublikowanym w piątek w Tokio okolicznościowym oświadczeniu, Akihito powiedział, że Japończycy winni dążyć do tego, by "należycie pojąć" wydarzenia zeszłego wieku. Zdaniem obserwatorów, uwaga ta bezpośrednio odnosiła się do coraz ostrzejszych sporów Tokio z Chinami i Koreą Południową, dotyczących właśnie rozumienia historii regionu, a przede wszystkim militarystycznej przeszłości Nipponu.

Cesarz poruszył też sprawę roli kobiet w rodzinie cesarskiej - zaznaczył, iż jest ona olbrzymia, jednakże ani słowem nie odniósł się do możliwości objęcia tronu przez swą wnuczkę - czteroletnią księżniczkę Aiko. Od 40 lat w rodzinie cesarskiej nie urodził się męski potomek; sąd też prawdopodobnie prawo sukcesji tronu zostanie zmienione, obejmując też linię żeńską.

Urodziny cesarza są w Japonii dniem wolnym od pracy. Otwarte dla publiczności są też ogrody pałacu cesarskiego.

Od rana w piątek pod pałac zmierzały tłumy. Rano, gdy pod zamkniętym kuloodporną szklaną płytą balkonem cesarskim zebrało się już ponad 14 tysięcy ludzi, machających chorągiewkami i wznoszącymi okrzyki "Banzai", cesarz wraz z rodziną pozdrowił zebranych, dziękując im za życzenia. Do południa trzykrotnie wychodził na balkon, by dziękować nowym tłumom poddanych.

d1r0lyu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r0lyu
Więcej tematów