PolskaCentrum Społeczności Żydowskiej będzie miało siedzibę w Warszawie

Centrum Społeczności Żydowskiej będzie miało siedzibę w Warszawie

W niedzielę w Warszawie przy ul. Chmielnej 9 zostanie otwarta siedziba Centrum Społeczności Żydowskiej. Będą tu się odbywać zajęcia dla dzieci, warsztaty dla rodzin, wykłady i spotkania dla dorosłych.

Siedziba Centrum Społeczności Żydowskiej (Jewish Community Center) mieścić się będzie przy ulicy Chmielnej 9a. Jej otwarcie planowane jest na najbliższą niedzielę, 27 października na godzinę 17. Przybicia mezuzy dokona Rabin Michael Schudrich, potem zaplanowano koszerny poczęstunek, otwarcie wystawy dokumentującej dotychczasową, roczną działalność JCC w Warszawie i koncert jazzowy.

W Centrum Społeczności Żydowskiej będą się odbywać zajęcia dla dzieci, warsztaty dla rodzin, wykłady i spotkania dla dorosłych. "Zależy nam, by JCC było miejscem, w którym w przyjaznej atmosferze można spędzić wolny czas, poznawać kulturę żydowską, odkrywać swoją żydowską tożsamość. Naszą ambicją jest także współtworzenie współczesnej, żywej kultury żydowskiej i kultury miasta, w którym działamy. Dlatego organizujemy również imprezy artystyczne i akcje społeczne, swoim zasięgiem wychodzące poza społeczność żydowską. Podobne miejsce działa z powodzeniem w Krakowie" - czytamy na stronie JCC Warszawa.

Centrum Społeczności Żydowskiej w Warszawie to przedsięwzięcie fundacji Joint Distribution Committee (JDC), jednej z najstarszych i największych pozarządowych organizacji żydowskich o globalnym zasięgu. Powstała ona w Stanach Zjednoczonych w 1914 roku, a w Polsce obecna jest niemalże nieprzerwanie od 1918 roku. Obecnie Joint Distribution Committee działa w ponad 70 krajach wspierając żydowskie społeczności na całym świecie, a także udzielając pomocy humanitarnej potrzebującym, niezależnie od ich pochodzenia i religii.

W Polsce Fundacja JDC wspiera lokalne stowarzyszenia i instytucje żydowskie, organizuje liczne projekty kulturalne i edukacyjne, pełniące zasadniczą rolę w integracji i odrodzeniu społeczności żydowskiej po 1989 roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)