Trwa ładowanie...
d3cyfvw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Centralne obchody 1. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Centralnym punktem niedzielnych obchodów pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie będzie msza św. w intencji ofiar odprawiona w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Wezmą w niej udział rodziny ofiar, biskupi, zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich, przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych oraz korpusu dyplomatycznego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Centralne obchody 1. rocznicy katastrofy smoleńskiej
(PAP)
d3cyfvw

Zaplanowane jest też poranne nabożeństwo ekumeniczne na płycie Lotniska Wojskowego Okęcie, z którego rok temu w ostatnią podróż wyruszyli uczestnicy tragicznego lotu do Smoleńska. To uroczystość wyłącznie dla rodzin ofiar.

Wieczorem, w warszawskiej Katedrze Polowej WP zostanie odprawiona msza św. za biskupa polowego gen. Tadeusza Płoskiego i wszystkich wojskowych, którzy zginęli w katastrofie.

W warszawskiej parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu, w której rezydentem był kapelan prezydenta ks. Roman Indrzejczyk, podczas każdej mszy św. będą odmawiane modlitwy w intencji pary prezydenckiej, ks. Indrzejczyka oraz wszystkich ofiar katastrofy. Po mszy wieczornej, ok. godz. 19, odbędzie się dedykowany im koncert pieśni wielkopostnych.

d3cyfvw

Jak poinformował proboszcz tej parafii ks. Paweł Piotrowski, dwa dni wcześniej, 8 kwietnia odbędzie się Droga Krzyżowa, która wyruszy z kościoła Dzieciątka Jezus i przejdzie ulicami Warszawy na Cytadelę pod Bramę Straceń. Także ona ofiarowana ona będzie w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

W warszawskich kościołach prawosławnych podczas nabożeństw odbywać się będą modlitwy w intencji ofiar, szczególnie za biskupa polowego Kościoła prawosławnego bp. Mirona. Podobne nabożeństwa planowane są w kościołach luterańskich - tu w sposób szczególny będzie wspominana pamięć naczelnego kapelana duszpasterstwa wojskowego Kościoła ewangelickiego ks. płk. Adama Pilcha.

W piątek o godz. 17.30 w kościele seminaryjnym w Warszawie zostanie odprawiona msza za zmarłych szefów Wspólnoty Polskiej - Andrzeja Stelmachowskiego i Macieja Płażyńskiego. Po niej w Domu Polonii otwarta zostanie wystawa poświęcona Płażyńskiemu. Tego samego dnia o godz. 10 w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie odbędzie się uroczystość sadzenia "Dębu Pamięci" połączona z otwarciem sali dydaktycznej im. gen. bryg., doktora nauk medycznych Wojciecha Lubińskiego (prezydencki lekarz, który zginął pod Smoleńskiem). Swój udział w niej zapowiedział m.in. minister obrony narodowej Bogdan Klich. O godz. 13 w Dowództwie Wojsk Lądowych w Warszawie odsłonięta zostanie tablica poświęconej pamięci gen. broni Tadeusza Buka. O godz. 15 w siedzibie Ministra Obrony Narodowej planowana jest uroczystość przed tablicą upamiętniającą wojskowe ofiary katastrofy.

Osobne obchody rocznicy katastrofy organizuje w niedzielę redakcja "Gazety Polskiej". O godz. 8 zostanie odprawiona msza św. w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu, obok Pałacu Prezydenckiego. Po niej zostaną złożone kwiaty przed Pałacem. W południe odbędzie się Anioł Pański w miejscu Krzyża Pamięci, przeniesionego sprzed Pałacu do kościoła św. Anny. Przewidziane jest przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Obecność przed Pałacem Prezydenckim 10 kwietnia deklaruje - według informacji organizatorów - 100 tys. osób.

d3cyfvw

W przededniu rocznicy, 9 kwietnia przed ambasadą Rosji w Warszawie ma się odbyć protest przeciwko ustaleniom strony rosyjskiej zawartym w raporcie MAK.

W poniedziałek, 11 kwietnia o godz. 18 w warszawskiej Katedrze Polowej WP zostanie odprawiona msza św. w intencji członków Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, m.in. Andrzeja Przewoźnika, Stanisława Mikke, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, Tomasza Merty, kapelana Rodzin Katyńskich ks. Andrzeja Kwaśniaka, biskupa polowego Tadeusza Płoskiego i prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK Czesława Cywińskiego.

Uroczystości upamiętniające pierwszą rocznicę katastrofy odbędą się także w niedzielę w powiecie mińskim (Mazowieckie). Patronować im będzie prymas senior kard. Józef Glemp i Karolina Kaczorowska - wdowa po prezydencie na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, który zginął pod Smoleńskiem. Obchody są organizowane przez Społeczny Komitet Uczczenia Pamięci Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego - honorowego obywatela miasta Mińska Mazowieckiego. Zaplanowano m.in. rajd autokarowy, samochodowy i motocyklowy "Szlakiem Pamięci Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w powiecie mińskim".

W sobotę w Radomiu podczas nadzwyczajnej sesji radni podejmą uchwałę ws. nadania prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu honorowego obywatelstwa miasta. Z inicjatywą taką wystąpili radni z klubu PiS. Na gmachu Urzędu Miejskiego odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona ofiarom katastrofy. Udział w uroczystościach zapowiedziała rodzina kpt. Artura Ziętka - pochodzącego z Radomia nawigatora prezydenckiego samolotu. Po tej części uroczystości biskup radomski Henryk Tomasik odprawi w radomskiej katedrze mszę św. w intencji ofiar katastrofy, a po jej zakończeniu zaplanowano złożenie kwiatów na grobie Artura Ziętka.

d3cyfvw

W niedzielę w Radomiu odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar, a w poniedziałek - poświęcony im koncert; wystąpią Robert Grudzień i autorka tomiku wierszy "Requiem dla Smoleńska" - Marzena Borowska.

W Płocku i Ciechanowie w rocznicę katastrofy smoleńskiej odprawione zostaną msze święte w intencji ofiar. Odbędę się też koncerty muzyki sakralnej. Uroczystości rozpoczną się w sobotę, 9 kwietnia, i potrwają do niedzieli.

Spośród ofiar katastrofy smoleńskiej z Płockiem i Ciechanowem związane były: posłanka SLD Jolanta Szymanek-Deresz oraz senator PiS Janina Fetlińska - były parlamentarzystkami z okręgu płocko-ciechanowskiego przez dwie kadencje, od 2005 r. Z Płockiem związany był także, urodzony w pobliskim Sierpcu, ks. prałat Bronisław Gostomski (kapelan Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wlk. Brytanii), od 2003 r. proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli, który w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej 10 kwietnia 2010 r. towarzyszył ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu.

W sobotę wieczorem w kościele św. Dominika w Płocku odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar katastrofy. Po mszy ulicami miasta przejdzie marsz do kościoła św. Stanisława Kostki. Tam pod odsłoniętą w 2010 r. tablicą upamiętniającą Lecha i Marię Kaczyńskich oraz pozostałe 94 ofiary katastrofy złożone zostaną kwiaty. Organizatorem tych uroczystości jest okręg płocki PiS.

d3cyfvw

W niedzielę rano działacze SLD spotkają się przed tablicą pamiątkową, odsłoniętą w 2010 r. na płockim Starym Rynku, poświęconą posłance Jolancie Szymanek-Deresz. Wieczorem w płockiej katedrze bp Piotr Libera odprawi mszę św. w intencji ofiar katastrofy. Po nabożeństwie odbędzie się koncert utworów sakralnych Wojciecha Kilara: "Victoria", "Angelus" i "Exodus" z udziałem Płockiej Orkiestry Symfonicznej i Chóru Vox Juventutis. Organizatorem uroczystości jest płocki Urząd Miasta.

W Ciechanowie w niedzielę po południu na cmentarzu komunalnym przedstawiciele PiS złożą kwiaty na grobie senator Janiny Fetlińskiej. Później w kościele farnym odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar katastrofy. Odbędzie się też koncert zespołu kameralnego I solisti di Varsavia, który wykona utwór Józefa Haydna "Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu".

Także w Pruszkowie w niedzielę o godz. 18 w kościele św. Kazimierza zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar katastrofy. Natomiast w przeddzień rocznicy tragicznej śmierci kapelana prezydenta ks. Romana Indrzejczyka, ukaże się jego tomik poezji pt. "Słowa", który zostanie wydany przez Pruszkowską Książnicę. Publikacja na 300 stronach zawiera wiersze ks. Indrzejczyka, a ponadto fragmenty homilii, refleksje i modlitwy. Znajdzie się w niej również jego testament.

d3cyfvw

Podziel się opinią

Share

d3cyfvw

d3cyfvw
Więcej tematów