ycipk-16h157
ycipk-16h157
IAR

Cenne odkrycie we Włoszech. Archeolodzy odkopali posiadłość słynnego Rzymianina

W miejscowości Ciampino pod Rzymem włoscy archeolodzy odkryli posiadłość Marcusa Valeriusa Messali Corvinusa - rzymskiego polityka, wodza, mówcy i literata. Jednym z jego częstych gości, a zarazem podopiecznych był Owidiusz - autor "Sztuki kochania" i "Przemian".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-16h157

Teraz dopiero historycy literatury będą mogli odpowiedzieć na pytanie: czy pod wpływem Owidiusza, który w swoim dziele opisał mit Niobe, oraz jej nieszczęsnych synów i córek, Messala umieścił w swojej posiadłości ich posągi, czy może ich obecność w domu jego mecenasa skłoniła rzymskiego poetę do opisania tego mitu w „Przemianach”.

Posągi w niemal doskonałym stanie wykopano na dnie wspaniałego basenu, który był ozdobą willi Messali w Ciampino. Konserwator zabytków regionu Lacjum Elena Calandra przekonana jest, że rzeźby - pochodzące z epoki Augusta - wejdą do podręczników historii sztuki.

Kierująca wykopaliskami Aurelia Lupi nie ma wątpliwości, że takie odkrycie, jak posiadłość wybitnego rzymianina, trafić się może archeologowi jeden raz w życiu.

ycipk-16h157

Cenne odkrycie stanie się główną atrakcją miejscowości Ciampino, znanej do tej pory jedynie z lotniska dla tanich linii lotniczych.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-16h157

ycipk-16h157
ycipk-16h157