Cena ropy leci w dół
Cena ropy w USA spadła w poniedziałek gwałtownie, bo aż o prawie 3 dolary, czyli 6,5%, w związku z prognozami poprawy pogody na amerykańskim Północnym Wschodzie, co złagodziło napięcia na rynku oleju opałowego.
Wskaźnikowa dla rynku amerykańskiego cena lekkiej ropy teksaskiej WTI zamknęła się w poniedziałek na nowojorskiej giełdzie NYMEX na wysokości 41,32 dolara za baryłkę, niższej o 2,86 dolara, czyli 6,47% niż na poprzedniej, przedświątecznej sesji.
Pewną niespodzianką było nieuwzględnienie przez rynek naftowy potencjalnych skutków tragicznego trzęsienia ziemi i fali tsunami w Azji Południowo - Wschodniej, gdzie mogłoby dojść do zakłócenia dostaw z tamtejszych złóż naftowych i gazowych, przede wszystkim w Indonezji.
Indonezja, jedyny azjatycki członek Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), jest największym na świecie eksporterem gazu ziemnego w postaci płynnej, dostarczającym 15 procent całego handlu światowego tym surowcem.
Indonezyjski państwowy koncern naftowo - gazowy Pertamina zapowiedział w poniedziałek, że pomimo niszczącego trzęsienia ziemi u wybrzeży indonezyjskiej wyspy Sumatra kontynuuje bez zmian ładowanie płynnego gazu na statki zmierzające do Japonii i Korei Południowej.
Koncern zastrzegł się jednak, że w przypadku pojawienia się nowych fal tsunami po ewentualnych wtórnych podmorskich trzęsieniach ziemi może dojść do szkód urządzeń portowych oraz przesyłowych i co za tym idzie do zakłóceń dostaw za granicę.
Również inny producent i eksporter indonezyjskiego gazu, amerykańska spółka Exxon Mobil oświadczyła w poniedziałek, że pomimo tragicznego trzęsienia ziemi wydobycie i eksport tego surowca przebiega na razie bez zakłoceń.