CeBIT: "Rosja będzie skuteczniej zwalczać piractwo"

Taką deklarację złożył na trwających w Hanowerze targach komputerowych rosyjski minister informatyki i telekomunikacji, Leonid Reiman. To już kolejna tego rodzaju zapowiedź, która - biorąc pod uwagę starania Federacji Rosyjskiej o przyjęcie do Światowej Organizacji Handlu oraz przyciągnięcie zachodnich inwestorów - wcale nie dziwi.
Jak pamiętamy, w listopadzie ub. r. Rosja i USA podpisały dwustronne porozumienie - http://www.pcworld.pl/news/103234.html o przyjęciu FE do Światowej Organizacji Handlu. Władze rosyjskie zobowiązały się wtedy do zwiększenia wysiłków w walce z piractwem optycznych nośników danych i piractwem internetowym oraz do uszczelnienia granic państwa celem zapobiegania dystrybucji nielegalnych kopii nośników ( były to warunki, pod którymi Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na akces Rosji do WTO ).

Minister Reiman zapewnił, że władze jego kraju dostrzegają wagę problemu piractwa, poświęcają mu wiele uwagi i będą kontynuować wysiłki, aby go rozwiązać. W ramach podjętych w tym celu działań rosyjski minister wymienił reformę przepisów dotyczących ochrony prawnoautorskiej oraz zamykanie firm produkujących czyste nośniki optyczne na potrzeby piratów.

Na razie jednak część deklaracji pozostaje jedynie na papierze - według najnowszego raportu International Intellectual Property Alliance ( IIPA ), organizacji zajmującej się międzynarodową ochroną praw autorskich - Federacja Rosyjska zajmuje drugie miejsce - http://www.pcworld.pl/news/106433.html na liście państw, w których najczęściej dochodzi do naruszeń prawa autorskiego.

Ponadto, słynny rosyjski serwis AllofMP3.com, wielokrotnie oskarżany przez zachodnie koncerny fonograficzne o promowanie piractwa i dystrybucję nielegalnych kopii plików muzycznych, nadal nie został zamknięty, mimo iż został wymieniony w dokumencie podsumowującym wspomniane rosyjsko-amerykańskie ustalenia jako przykład serwisu umożliwiającego nielegalną dystrybucję muzyki i innych materiałów chronionych prawem autorskim.

Obecność przedstawiciela najwyższych władz rosyjskich na targach ma świadczyć o tym, jak poważnie FE traktuje rynek nowych technologii. Co więcej, na tegorocznym Cebicie - zgodnie z zapowiedziami organizatorów targów - miał pojawić się sam prezydent Putin, ostatecznie jednak do jego przyjazdu nie doszło.

CeBIT 2007 przyciągnął ok. 150 wystawców z Rosji, prezentujących m.in. oprogramowanie graficzne i aplikacje z zakresu bezpieczeństwa systemów informatycznych.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)