PolskaCBŚ zatrzymało lekarzy wystawiających lewe zwolnienia

CBŚ zatrzymało lekarzy wystawiających lewe zwolnienia

Przyjmowanie łapówek za pomoc w
uzyskaniu dokumentacji lekarskiej stwierdzającej nieprawdę - takie
zarzuty postawiła Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce
(Mazowieckie) dwóm białostockim lekarzom.

- Trwa przesłuchanie podejrzanych. Na razie nie wiadomo, czy będą wnioski o areszt tymczasowy - poinformował rzecznik prasowy ostrołęckiej prokuratury, Andrzej Rycharski.

Zarzuty dotyczą lat 2004-2005. Prokuratura nie ujawnia na razie, czy podejrzani przyznali się i jakiej wysokości łapówki mieliby przyjmować za wystawianie dokumentów lekarskich.

Wiadomo jedynie, że na ślad przestępczej działalności trafiono podczas badania innej sprawy kryminalnej, z której wątek łapówek białostockich lekarzy wyłączono.

Dwóch lekarzy ze Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i pośrednika (ma zarzut łapownictwa czynnego) zatrzymali policjanci z Centralnego Biura Śledczego. Jak podało w czwartkowym komunikacie CBŚ - za załatwianie zaświadczeń i zwolnień lekarskich przestępcom.

Jak powiedział PAP rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski, dwóch lekarzy ze Szpitala Klinicznego UM w Białymstoku za pieniądze wystawiało przestępcom zwolnienia, poświadczali też nieprawdę w dokumentacji medycznej.

Dyrektor szpitala uniwersyteckiego w Białymstoku Bogusław Poniatowski wyjaśnił, że zatrzymani, to radiolog i neurochirurg, z tym że ten drugi już od pewnego czasu w tej placówce nie pracuje.

Jak powiedział, nie zna on szczegółów sprawy i czeka na informacje z prokuratury. Pytany, czy wobec lekarza pracującego w szpitalu podejmie jakieś decyzje, powiedział, że w przypadku aresztowania lekarz zostanie zawieszony w obowiązkach.

"Nieumundurowani policjanci Centralnego Biura Śledczego weszli nad ranem do trzech mieszkań podejrzewanych osób. Zatrzymani zostali przewiezieni do izby zatrzymań w Ostrołęce. Mężczyźni pozostają do dyspozycji tamtejszej prokuratury okręgowej, która nadzoruje śledztwo" - powiedział Sokołowski.

Według informacji CBŚ, zatrzymani swoim działaniem umożliwiali przestępcom ubieganie się o zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności, jak też ułatwiali uzyskiwanie przepustek w trakcie odbywania kary.

Trzeci z zatrzymanych mężczyzn pośredniczył w kontaktach członków grup przestępczych z lekarzami.

Przy zarzutach postawionych przez prokuraturę, lekarzom i pośrednikowi grozi do 10 lat więzienia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)