PolskaCBŚ uderza w handlarzy ludzkimi organami

CBŚ uderza w handlarzy ludzkimi organami

Agenci Centralnego Biura śledczego podjęli gigantyczną operację na terenie całej Polski. Agenci skupili się na osobach, które handlują albo proponują sprzedaż ludzkich narządów. w wyniku przeprowadzonej akcji pod kryptonimem "Anons" zarzuty usłyszały 23 osoby.

CBŚ uderza w handlarzy ludzkimi organami
Źródło zdjęć: © Policja.pl

Wytypowano 250 ogłoszeniodawców. Policjanci weszli do 95 domów i mieszkań, gdzie zatrzymali dwie osoby a 37 doprowadzili do jednostek Policji. W związku z akcją przesłuchano 105 osób. Dwudziestu trzem postawiono zarzuty z art. 43 ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Ewentualne zarzuty wobec pozostałych przesłuchanych mogą zostać postawione po zgromadzeniu pełnego materiału dowodowego.

Jak powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski funkcjonariusze zajmujący się m.in. cyberprzestępczością i handlem ludźmi przeprowadzili po raz pierwszy na tak dużą skalę akcję wymierzoną w osoby oferujące w internecie swoje narządy.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego we współpracy z funkcjonariuszami z 80 komend Policji z całego kraju przeprowadzili akcję wymierzoną w osoby zamieszczające w sieci internetowej oferty sprzedaży własnych narządów.

Jak dodał 23 spośród nich już usłyszały zarzuty dotyczące oferowania do przeszczepu za pieniądze swoich własnych organów. Grozi za to do roku więzienia. - 66 osób zostało uprzedzonych, że może usłyszeć takie zarzuty po analizie zabezpieczonych komputerów - powiedział Sokołowski.

95 proc. spośród sprawdzanych przez policję ogłoszeń dotyczyło nerek. Pozostałe m.in. płatów wątroby i szpiku kostnego.

- Niektórych ze sprawdzanych osób nie było w domu. Dlatego na pewno będziemy kontynuować akcję - zaznaczył Sokołowski. Podkreślił, że z informacji policji wynika, iż żaden z oferowanych organów nie został wykorzystany do przeszczepu.

Sprawa jest rozwojowa, policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Policja przypomina, że w Polsce pozyskanie komórek, tkanek i narządów wbrew przepisom jest zabronione. Samo rozpowszechnianie ogłoszeń o odpłatnym ich zbyciu jest zagrożone karą pozbawienia wolności do roku. Poza tym, tego rodzaju anonse mogą stanowić źródło informacji dla grup przestępczych.

Równocześnie policja apeluje do administratorów sieci internetowych o niedopuszczanie do publikowania tego rodzaju treści, jak również o ich usuwanie i powiadamianie organów ścigania.

Źródło artykułu:Policja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (282)