Trwa ładowanie...
14-08-2012 12:28

CBOS: zmniejszenie barier między religiami? Połowa Polaków uważa, że to możliwe

Ponad połowa Polaków (54%) określa stosunki między katolicyzmem a prawosławiem jako poprawne, a nieliczni (4%) jako bardzo dobre. Polacy uważają, że pojednanie i zmniejszenie istniejących barier możliwe jest przede wszystkim między katolicyzmem a pozostałymi wyznaniami chrześcijańskimi - prawosławiem i protestantyzmem. W postrzeganiu relacji między katolicyzmem a islamem zdecydowanie przeważają oceny negatywne - podaje w najnowszym sondażu CBOS.

CBOS: zmniejszenie barier między religiami? Połowa Polaków uważa, że to możliweŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d44xwuy
d44xwuy

Ci, którzy mają wyrobioną opinię na ten temat, oceniają je bardzo różnie - w zależności od religii czy wyznania. W przypadku protestantyzmu oceny pozytywne zdecydowanie przeważają nad negatywnymi (42 proc. wobec 16 proc.). Jeśli chodzi o judaizm, opinie wskazujące na dobre relacje (29 proc.) niemal równoważą się z opiniami, że stosunki te pozostawiają wiele do życzenia (26 proc.), natomiast w postrzeganiu relacji między katolicyzmem a islamem zdecydowanie przeważają oceny negatywne (46 proc. wobec 12 proc.).

Nieco inaczej na stosunki między katolicyzmem a prawosławiem, protestantyzmem, judaizmem oraz islamem zapatrują się ci, którzy znają osobiście przynajmniej jedną osobę danego wyznania. Zdecydowanie częściej mają oni wyrobioną opinię i jest ona istotnie częściej niż wśród ogółu badanych pozytywna. Należy jednak zwrócić uwagę, że o ile w ocenach relacji katolicyzmu z prawosławiem, protestantyzmem i judaizmem opinie pozytywne zdecydowanie przeważają nad negatywnymi, o tyle w przypadku islamu również w grupie osób, które osobiście znają przynajmniej jednego wyznawcę tej religii, istotnie dominują oceny wskazujące na złe relacje. Co więcej, przekonanie o złych stosunkach między katolicyzmem a islamem jest w tej grupie nawet częstsze niż wśród ogółu badanych.

Polacy uważają, że pojednanie i zmniejszenie istniejących barier możliwe jest przede wszystkim między katolicyzmem a pozostałymi wyznaniami chrześcijańskimi - prawosławiem (55 proc.) i protestantyzmem (43 proc.), a więc tymi, których stosunki z katolicyzmem oceniane są relatywnie najlepiej.

Znacznie bardziej pesymistycznie respondenci postrzegają szanse zbliżenia między katolicyzmem a pozostałymi religiami monoteistycznymi – judaizmem (34 proc.) oraz, tym bardziej, islamem (21 proc.). W przypadku tych dwóch religii, zwłaszcza zaś islamu, oprócz istotnego odsetka ocen wskazujących na niepoprawność relacji z katolicyzmem przeważa pogląd, że pojednanie i zmniejszenie istniejących barier nie jest możliwe.

d44xwuy

Ci, którzy deklarują, że osobiście znają osoby innych wyznań i religii, zdecydowanie bardziej optymistycznie zapatrują się na możliwość wewnątrz- i międzyreligijnego pojednania. Szanse na zbliżenie między katolicyzmem a prawosławiem dostrzega ponad dwie trzecie tych, którzy osobiście znają przynajmniej jednego wyznawcę prawosławia (69%). O możliwości pojednania między katolicyzmem a protestantyzmem mówi dwie trzecie osób znających co najmniej jednego wyznawcę protestantyzmu (66%), a zmniejszenie barier między katolicyzmem i judaizmem uważa za realne blisko trzy piąte tych, którzy znają wyznawcę tej religii (58%). Natomiast osoby znające przynajmniej jednego muzułmanina chociaż prawie dwukrotnie częściej niż ogół badanych dostrzegają szanse na pojednanie między katolicyzmem i islamem (39%), w większości (53%) uznają je za nierealne.

Jednocześnie w ciągu ostatnich jedenastu lat w znacznym stopniu zmniejszyła się liczba osób uznających za prawdopodobne ograniczenie barier między katolicyzmem a protestantyzmem (z 53 proc. do 43 proc.), między katolicyzmem a islamem (z 29 proc. do 21 proc.), a w mniejszym stopniu - między katolicyzmem a prawosławiem (z 60 proc. do 55 proc.). Pozytywnym aspektem jest natomiast zmniejszenie się odsetka osób niedostrzegających możliwości pojednania między katolicyzmem a judaizmem (z 48 proc. do 42proc.).

d44xwuy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44xwuy
Więcej tematów