PolskaCBOS: w ciągu ostatniego roku spadło zagrożenie bezrobociem

CBOS: w ciągu ostatniego roku spadło zagrożenie bezrobociem

W ciągu ostatniego roku znacznie zmniejszyło
się zagrożenie bezrobociem. Osoby bezrobotne można spotkać w co
piątym gospodarstwie domowym (21 proc.), a więc znacznie rzadziej
niż przed rokiem (32 proc.) - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Jak podkreśla CBOS w komentarzu do badania, bezrobocie (rozumiane jako brak zatrudnienia powiązany z poszukiwaniem pracy i gotowością szybkiego jej podjęcia) stopniowo malało w latach 2005-2007, lecz dopiero ostatni rok przyniósł jego znaczący spadek.

Deklaracje uzyskane w kwietniowym sondażu wskazują, że ponad jedna trzecia rodzin respondentów (36 proc.) została dotknięta bezrobociem w ostatnich pięciu latach (w porównaniu z badaniami z poprzedniego roku spadek o 10 punktów procentowych).

Obraz

Polecamy:

CBOS zadał też respondentom pytanie o to, czy są lub kiedykolwiek byli bezrobotni, nie precyzując, kogo uznaje się za bezrobotnego.

Odpowiadając na tak postawione pytanie ankietowani w większości (66 proc., od marca 2007 wzrost o 5 pkt) deklarują, że nie są i nigdy nie byli bezrobotni. Co czwarty (25 proc.) twierdzi, że wprawdzie teraz ma pracę, lecz w przeszłości był bezrobotny (19 proc. przez krótki czas, a 6 proc. - przez dłuższy). Za bezrobotnego uznaje siebie obecnie co jedenasty respondent (9 proc., w porównaniu do poprzedniego roku spadek o 6 punktów).

Osoby, które zaliczają się do grona bezrobotnych, CBOS zapytał również czy są zarejestrowani w urzędzie pracy oraz czy poszukują zatrudnienia i są gotowi podjąć je w najbliższym czasie. Na tej podstawie wyodrębniono wśród ogółu ankietowanych (w wieku od 18 lat wzwyż) trzy kategorie bezrobotnych.

Pierwszą stanowią badani, którzy tylko deklarują, że obecnie są bezrobotni (9 proc.), drugą tworzą ankietowani deklarujący, że są bezrobotni i zarejestrowani w urzędzie pracy (6 proc.). Najmniej liczna jest trzecia kategoria - zaledwie czterech respondentów na stu (4 proc.) to ludzie, którzy uznają się za bezrobotnych, i jednocześnie są zarejestrowani w urzędzie pracy oraz poszukują zatrudnienia i są gotowi podjąć je w najbliższym czasie.

"Mimo tak zróżnicowanej diagnozy poziomu bezrobocia, wszystkie omawiane wskaźniki ukazują znaczny jego spadek w ostatnich dwóch latach" - ocenia CBOS.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowano w dniach 11 - 14 kwietnia 2008 r., na reprezentatywnej próbie losowej (1101) dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)