Trwa ładowanie...
27-03-2013 11:11

CBOS: spada poparcie dla rządów Donalda Tuska

Marzec to już trzeci z rzędu miesiąc, w którym spada poparcie dla gabinetu Donalda Tuska - wynika z najnowszego sondażu CBOS. W największym stopniu pogorszyły się oceny premiera. Wzrosła liczba Polaków niezadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Donald Tusk.

CBOS: spada poparcie dla rządów Donalda TuskaŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d2hgrd3
d2hgrd3

W porównaniu z lutym przybyło przeciwników rządu (o trzy punkty procentowe, do 43 proc.), jednocześnie liczba jego zwolenników nie uległa zmianie (25 proc.). Minimalnie zmniejszył się odsetek respondentów deklarujących obojętność wobec urzędującego gabinetu (o trzy punkty, do 28 proc.).

Gorsze niż w lutym są oceny wyników działalności rządu. Prawie dwie trzecie badanych negatywnie ocenia efekty pracy rządu od czasu objęcia przezeń władzy (64%, wzrost o dwa punkty), tylko niespełna jedna czwarta pozytywnie wypowiada się na ten temat (24%, spadek o dwa punkty).

We wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych w ocenach działalności rządu dominuje krytycyzm. Stosunkowo lepiej efekty jego pracy postrzegają badani mieszkający w największych miastach (35 proc.), posiadający wyższe wykształcenie (33 proc.) i znajdujący się w dobrej sytuacji materialnej (30 proc.), o dochodach per capita powyżej 1500 zł (31 proc.).

Wśród potencjalnych elektoratów partyjnych wyniki działalności rządu pozytywnie oceniają wyłącznie sympatycy PO. Wśród pozostałych respondentów niezadowolenie przeważa nad zadowoleniem. Nawet wśród zwolenników współrządzącego PSL połowa źle ocenia efekty pracy rządu. Bardzo krytyczni pozostają zwolennicy Ruchu Palikota, SLD i – w największym stopniu – wyborcy PiS. Wśród respondentów o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych oraz wśród osób biernych politycznie niezadowolenie z efektów działalności urzędującego gabinetu przeszło czterokrotnie przeważa nad pozytywną oceną jego pracy.

d2hgrd3

Podobnie jak przed miesiącem oceniana jest polityka gospodarcza rządu – ponad dwie trzecie badanych (69 proc.) uważa, że nie stwarza ona szans na poprawę sytuacji gospodarczej kraju (wzrost o 1 punkt), a nieco ponad jedna piąta (21 proc., spadek o 1 punkt) jest przeciwnego zdania.

W marcu w największym stopniu pogorszyły się oceny premiera. Wzrosła liczba Polaków niezadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Donald Tusk (o cztery punkty procentowe, do 57 proc.), zarazem nieznacznie zmalał odsetek tych, którzy wyrażają zadowolenie (o dwa punkty, do 30 proc.).

Z największą dezaprobatą Donald Tusk spotyka się wśród osób w wieku 18–24 lata (66 proc. opinii negatywnych) i 35-44 lata (65 proc.). Szczególnie niezadowoleni z faktu, że Donald Tusk pełni funkcję premiera, są też mieszkańcy wsi (63 proc.) i najmniejszych miast (65 proc.).

W potencjalnych elektoratach partyjnych zadowolenie z szefa rządu przeważa nad niezadowoleniem jedynie wśród sympatyków PO. Opinie wyborców PSL w tej sprawie, na tle pozostałych elektoratów, są najbardziej podzielone, choć z przewagą niezadowolenia. Natomiast większość zwolenników pozostałych partii, a także osoby bierne politycznie i niezdecydowane wyrażają niezadowolenie z tego, że na czele rządu stoi Donald Tusk

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 7-13 marca 2013 roku na liczącej 1060 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d2hgrd3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hgrd3
Więcej tematów