CBOS: rośnie liczba Polaków pozytywnie oceniających sytuację w Polsce
• 46 proc. Polaków źle ocenia sytuację w kraju. 32 proc. jest przeciwnego zdania
• Z sondażu CBOS wynika, że liczba zadowolonych wzrasta
• 52 proc. Polaków jest zadowolonych z sytuacji materialnej
• 30 proc. ankietowanych uważa, że sytuacja gospodarcza kraju poprawi się w 2016 r.
32 proc. Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku; przeciwnego zdania było 46 proc. badanych; 22 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii - wynika ze styczniowego sondażu CBOS.
Według CBOS, w styczniu poprawiły się oceny ogólnej sytuacji w kraju: o 5 punktów procentowych przybyło ankietowanych oceniających ją pozytywnie; jednocześnie o 4 punkty procentowe ubyło tych, którzy są przeciwnego zdania.
Jak podkreśla CBOS, w niemal wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych niezadowolenie z kierunku rozwoju sytuacji w kraju przeważa nad zadowoleniem.
Pozytywne opinie na ten temat są wyraźnie częstsze niż negatywne jedynie wśród badanych identyfikujących się z prawicą (59 proc. wobec 27 proc.) oraz respondentów uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu (67 proc. wobec 23 proc.), a nieznacznie przeważają wśród pracowników sektora publicznego (41proc. wobec 37 proc.) oraz ankietowanych o miesięcznych dochodach netto per capita od 1400 zł do 1999 zł (40 proc. wobec 38 proc.).
Z analiz wielozmiennowych wynika, że oceny kierunku zmian zachodzących w kraju zależne są przede wszystkim od poglądów politycznych. Najbardziej zadowoleni z nich są badani identyfikujący się z prawicą (59 proc. ocen pozytywnych), a najbardziej niezadowoleni - ci, którzy utożsamiają się z lewicą (65 proc. ocen negatywnych).
Duży krytycyzm w ocenach sytuacji w kraju cechuje również respondentów nieuczestniczących w praktykach religijnych (61 proc. ocen negatywnych), badanych o najwyższych dochodach per capita (57 proc.), a także osoby źle oceniające warunki materialne swoich gospodarstw domowych (56 proc.). Niezadowolenie z rozwoju sytuacji w kraju częściej deklarują kobiety niż mężczyźni (50 proc. wobec 41 proc.).
W ciągu ostatniego miesiąca poprawiły się również oceny sytuacji politycznej w Polsce. Zmniejszył się odsetek badanych postrzegających ją negatywnie (o 7 punktów proc, do 38 proc.), a zwiększyły się odsetki osób oceniających ją jako przeciętną (o 5 punktów proc., do 39 proc.) lub dobrą (o 3 punkty proc., do 16 proc.). 7 proc. ankietowanych nie miało na ten temat zdania.
Według CBOS, ostatnie tygodnie przyniosły także minimalną poprawę ocen sytuacji gospodarczej w Polsce. Obecnie 32 proc. badanych (od grudnia wzrost o 3 punkty procentowe) uważa, że jest ona dobra. 20 proc. (spadek o 4 punkty procentowe), wyraża przeciwną opinię. Najwięcej respondentów (42 proc.) określa ją jako przeciętną, a 6 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie.
Porównywalne z grudniowymi są również oceny warunków materialnych gospodarstw domowych - zaznacza CBOS. Większość ankietowanych wyraża zadowolenie z sytuacji materialnej swoich gospodarstw domowych (52 proc., spadek o 2 punkty procentowe), 10 proc. jest z niej niezadowolony (wzrost o 2 punkty), a 38 proc. ocenia ją jako przeciętną.
W porównaniu z poprzednim miesiącem - podkreśla CBOS - przybyło badanych sądzących, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w kraju się poprawi (wzrost o 6 punktów procentowych, do 30 proc), jednocześnie zmniejszyły się odsetki tych, którzy są przeciwnego zdania (o 3 punkty proc., do 26 proc.) lub nie przewidują zmian w tym zakresie (o 2 punkty proc., do 33 proc.).
W styczniu nieznacznie poprawiły się prognozy rozwoju sytuacji politycznej. Minimalnie zwiększył się odsetek badanych uważających, że się ona poprawi w najbliższym roku (o 3 punkty, do 28 proc.). Odsetek respondentów wyrażających przeciwny pogląd praktycznie się nie zmienił (30 proc.), natomiast minimalnie ubyło osób przekonanych o utrzymaniu status quo (spadek o 2 punkty proc., do 31 proc.).
W ciągu ostatnich tygodni wzrósł optymizm w przewidywaniach dotyczących stanu polskiej gospodarki. Przybyło badanych sądzących, iż w ciągu najbliższego roku sytuacja gospodarcza w Polsce się poprawi (o 6 punktów procentowych, do 30 proc.), a ubyło tych, którzy uważają, że w tym obszarze nic się nie zmieni (również o 6 punktów, do 37 proc.). Nadal co piąty respondent (20 proc.) jest zdania, że w najbliższym roku stan polskiej gospodarki się pogorszy.
Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 7-14 stycznia tego roku na liczącej 1063 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.