PolskaCBOS: pomoc społeczna państwa niewystarczająca

CBOS: pomoc społeczna państwa niewystarczająca

Ponad połowa badanych (56%) uważa, że
pomoc ze środków publicznych otrzymuje zbyt mało potrzebujących.
Aż 74% respondentów ocenia, że pomoc ta jest zbyt mała. Tylko
co jedenasty (9%) sądzi, że przeznacza się na nią tyle
pieniędzy, ile trzeba - wynika z sondażu CBOS.

Opinię, że pomoc otrzymuje za dużo osób, wyraził co szósty respondent (16%). Co siódmy (14%) twierdził, że pomoc ta dociera do wszystkich potrzebujących.

W opinii społecznej przeważa niechęć do przyznawania zasiłków pieniężnych. Większość badanych (63%) uważa, że pomoc powinna polegać przede wszystkim na oferowaniu różnych usług, odpowiednio do sytuacji osób potrzebujących. Tylko co czwarty badany (27%) był za udzielaniem pomocy w formie pieniężnej.

Zdaniem 32% badanych, ludzie, którzy nie radzą sobie ze swoimi problemami, mogą liczyć głównie na organizacje społeczne. 29% badanych wskazuje na placówki państwowe i samorządowe. Aż 27% respondentów uznało, że potrzebujący nie mogą liczyć ani na jedne, ani na drugie.

Respondenci najczęściej przyznaliby pomoc dzieciom pozbawionym odpowiedniej opieki (99%) oraz osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom (99%). Chętnie pomogliby też osobom żyjącym w ubóstwie (97%) i ludziom starym (98%).

Większość badanych uważa, że pomagać trzeba też ludziom dotkniętym bezrobociem (95%), rodzinom wielodzietnym (94%) i niepełnym (93%) oraz bezdomnym (92%), ale w mniejszym stopniu niż innym.

Bezrobotnym ankietowani najrzadziej (22%) wypłacaliby zasiłek przez cały okres pozostawania bez pracy. Najczęściej (40%) badani przyznaliby zasiłek bezrobotnym, pod warunkiem że podczas jego pobierania pracowaliby społecznie. Co trzeci badany (35%) przyznałby zasiłek na określony czas, podczas którego bezrobotny zdobyłby nowe kwalifikacje zawodowe.

Blisko 37% respondentów sprzeciwia się udzielaniu pomocy osobom uzależnionym od narkotyków lub alkoholu. 42% uważa, że należy im pomagać, ale w mniejszym stopniu. Jak największą pomoc dla nich postulował 17% ankietowanych.

Ponad jedna piąta (22%) ankietowanych zadeklarowała, że była lub jest objęta pomocą społeczną. Ponad dwie piąte (43%) badanych zna osoby, które korzystały lub korzystają ze świadczeń. Jak wynika z analizy danych, prawie połowa respondentów (49%) nie zetknęła się w ostatnich latach w żaden sposób z działalnością ośrodka pomocy społecznej.

Tylko 27% badanych, którzy otrzymywali pomoc z opieki społecznej, było z niej całkowicie niezadowolonych. 46% uważa, że pomoc była zbyt mała.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zostało przeprowadzone przez CBOS w dniach 9-12 lipca 2004 roku na liczącej 920 dorosłych mieszkańców Polski reprezentatywnej próbie losowej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)