Trwa ładowanie...
05-07-2012 11:20

CBOS: Polacy wobec autorytaryzmu politycznego

21 proc. Polaków zaakceptowałoby autorytarny sposób sprawowania władzy, 28 proc. jest zdecydowanie przeciw, a 51 proc. pytanych nie ma jednoznacznego stosunku do tego modelu sprawowania władzy - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

CBOS: Polacy wobec autorytaryzmu politycznegoŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d3lzjcc
d3lzjcc

CBOS badał postawy wobec autorytaryzmu politycznego, prosząc ankietowanych o wyrażenie swojego stosunku do siedmiu stwierdzeń, z których każde opisywało jakąś formę podporządkowania się władzy i ograniczenia wolności słowa - sprzecznego z wartościami demokratycznymi oraz prawami i swobodami obywatelskimi.

Ponad połowa Polaków (53 proc.) twierdzi, że radykalnym i skrajnym ugrupowaniom politycznym nie powinno się pozwalać na organizowanie demonstracji, ponieważ często zakłócają one porządek publiczny. Więcej zwolenników niż przeciwników ma także opinia, iż wolność słowa nie jest nic warta, jeśli oznacza, że musimy pogodzić się z niebezpieczeństwem, jakie stwarzają skrajne poglądy polityczne (47% wobec 30%) oraz że lepiej żyć w zdyscyplinowanym społeczeństwie, niż dawać ludziom wiele swobód, które mogą okazać się destrukcyjne (46% wobec 41%).

Polacy są podzieleni w kwestii przyzwolenia na krytykę rządu przez przebywających w naszym kraju cudzoziemców (po 46% aprobaty i dezaprobaty). Najwięcej ankietowanych nie zgadza się natomiast na ograniczanie wolności słowa w sytuacji, gdy nie stanowi ona zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego: 46% odrzuca nietolerancję wobec mniejszościowych poglądów politycznych, 52% nie aprobuje stwierdzenia, że prawo do własnych opinii jest dzisiaj zbyt daleko posunięte, 66% zaś nie zgadza się z poglądem, że nie powinno się wysłuchiwać ludzi, którym nie podoba się sposób życia w naszym kraju.

Badanie przeprowadzono w dniach 14-20 czerwca 2012 roku, na liczącej 1013 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d3lzjcc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lzjcc
Więcej tematów