PolskaCBOS: Polacy oczekują od państwa przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa

CBOS: Polacy oczekują od państwa przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa

Poczucie bezpieczeństwa, poszanowanie własności prywatnej i minimalny dochód - tego, jak podają badania CBOS, przede wszystkim oczekują Polacy od państwa. Bardzo ważna jest też dla nas bezpłatna opieka medyczna i darmowa edukacja. Z drugiej strony, czujemy się w obowiązku, by dbać o dobre imię kraju. Najbardziej zmalał odsetek osób zaliczających służbę wojskową mężczyzn do powinności obywatelskich.

CBOS: Polacy oczekują od państwa przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

23.07.2013 | aktual.: 23.07.2013 12:20

Oczekiwania Polaków wobec państwa są duże. Niemal wszyscy uważają, że powinno ono zapewnić każdemu obywatelowi bezpieczeństwo (99%) oraz poszanowanie jego własności prywatnej (98%). Powszechna jest także opinia, że rolą państwa jest zapewnienie każdemu obywatelowi minimalnego dochodu (95%) oraz bezpłatnej opieki lekarskiej (95%).

Niewiele mniej osób (88%) uważa, że obywatele powinni mieć prawo do bezpłatnej nauki na studniach wyższych. Zdecydowana większość badanych (84%) oczekuje, że państwo zagwarantuje każdemu obywatelowi jakieś mieszkanie, schronienie, dach na głową, a także pracę zgodną z kwalifikacjami (81%) lub jakąkolwiek pracę (80%). Mniej osób wyraża pogląd, że państwo powinno zapewnić każdemu obywatelowi dobrobyt (53%).

Większe znaczenie niż kilkanaście lat temu ma dziś kwestia gwarancji wolności politycznych. Zdecydowana większość badanych (88%, o 9 punktów więcej niż w 1999 roku) podkreśla, że państwo powinno dać każdemu możliwość publicznego głoszenia swoich poglądów politycznych oraz zapewnić dzieciom każdego obywatela, który tego zechce, naukę religii w szkole (81%).

Z drugiej strony, powszechne jest też przekonanie, że powinnością obywatela jest dbanie o dobre imię kraju (wyraża je 94% badanych). Nadal ogromna większość badanych (88%) uważa, że obowiązkiem obywateli jest, o ile to możliwe, pomoc policji w schwytaniu przestępcy.

Od grudnia 1999 roku znacząco (z 87% do 76%) zmniejszył się odsetek respondentów przekonanych, że obowiązkiem obywatela jest płacenie podatków od dochodów osobistych; istotnie zmalał odsetek badanych zaliczających do obywatelskich obowiązków udział w wyborach (z 87% do 76%) i referendach (z 84% do 72%); mniej osób (spadek z 73% do 63%) uważa, że obywatel powinien sprawować obowiązki publiczne, np. funkcję ławnika w sądzie; najbardziej zmalał (z 83% do 60%) odsetek osób zaliczających służbę wojskową mężczyzn do powinności obywatelskich.

Badanie CBOS „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w dniach 6–12 czerwca 2013 roku na liczącej 1010 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (257)