CBOS: Polacy coraz gorzej oceniają sytuację w kraju
Polacy coraz bardziej krytycznie postrzegają sytuację polityczną i gospodarczą w kraju - wynika z najnowszych badań CBOS. Równie pesymistycznie oceniamy nasze szanse na znalezienie zatrudnienia i coraz bardziej boimy się bezrobocia. Bez większego optymizmu patrzymy też w przyszłość.
22.03.2013 | aktual.: 22.03.2013 15:00
Już drugi z kolei miesiąc pogarszają się opinie o ogólnej sytuacji w kraju, jakości życia politycznego oraz o stanie polskiej gospodarki. Ponad dwie trzecie ankietowanych (68 proc.) uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. Zaledwie jedna piąta (19 proc.) wyraża przeciwną opinię.
Także sytuacja polityczna w Polsce niezmiennie oceniana jest bardzo krytycznie - większość respondentów postrzega ją negatywnie (54 proc.), co trzeci uznaje za przeciętną (33 proc.), a jedynie, co czternasty (7 proc.) ocenia pozytywnie.
Niezadowoleni z sytuacji polityczno-gospodarczej kraju są przedstawiciele wszystkich grup społeczno-demograficznych. Zwolennicy partii tworzących rząd - PO i PSL - najczęściej uważają, że obecna sytuacja polityczna w Polsce jest przeciętna, natomiast sympatycy pozostałych ugrupowań, badani o niesprecyzowanych poglądach politycznych, respondenci niezamierzający głosować oraz niezdecydowani, czy brać udział w potencjalnych wyborach, na ogół postrzegają ją negatywnie.
Zdecydowanie gorsze niż przed miesiącem są oceny sytuacji gospodarczej w kraju. Obecnie, co drugi ankietowany (50 proc.) uważa, że jest ona zła, co trzeci (33 proc.) - że przeciętna, a co ósmy (12 proc.) - że dobra.
Niemal połowa Polaków uważa, że żyje im się raczej przeciętnie (46 proc.). Dobrze żyje się 41 proc. a 13 procent Polaków uważa, że żyje im się źle. Także 46 procent respondentów uważa, że sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra.
Polacy nie są też optymistami, jeśli chodzi o przyszłość. Niemal połowa ankietowanych (46 proc.) uważa, że sytuacja w kraju niewiele się zmieni w najbliższym czasie. Jednak 39 proc. obawia się, że będzie gorzej i tylko 9 proc. respondentów liczy na poprawę.
Przewidywania dotyczące poziomu życia rodzin również są stabilne. Nadal większość ankietowanych (56 proc.) sądzi, że za rok będzie im się żyło tak samo jak obecnie, jedna piąta (20 proc.) uważa, że gorzej, a co siódmy (15 proc.) oczekuje poprawy w tym zakresie.