CBOS: po pierwsze - walka z bezrobociem
Najważniejszym problemem do rozwiązania przez nowy rząd jest bezrobocie - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Prawie trzy czwarte badanych (72%) wymieniło stworzenie nowych miejsc pracy jako najważniejsze zadanie dla gabinetu Marka Belki.
01.06.2004 | aktual.: 01.06.2004 12:58
CBOS zwraca uwagę, że - według deklaracji premiera - najważniejsze zadanie jego gabinetu to walka z bezrobociem, stworzenie ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym, wykorzystanie funduszy unijnych, a także pomyślne wypełnienie misji w Iraku.
W badaniach prowadzonych od 7 do 10 maja - po zaprzysiężeniu nowego rządu, ale przed głosowaniem w Sejmie nad wotum zaufania dla gabinetu - CBOS zapytał dorosłych Polaków (1006 osób), co - według nich - powinno stać się priorytetem dla tego rządu, czym przede wszystkim powinien się on zająć.
Ponad jedna czwarta ankietowanych (28%) uznała, że rząd powinien zająć się przede wszystkim gospodarką. W tej grupie 3% mówiło o potrzebie obniżenia podatków, tyle samo - o reformie finansów publicznych.
Zdaniem 13% badanych priorytetowym obszarem działań rządu powinna stać się opieka zdrowotna. Dla 11% Polaków najważniejszy jest szeroko rozumiany system opieki społecznej. Do tej kategorii CBOS zaliczył wypowiedzi o zwalczaniu biedy, o poprawie sytuacji najuboższych, a także o zwiększeniu różnego rodzaju zasiłków.
Co dziesiąty ankietowany chciałby, aby rząd zajął się poprawą sytuacji materialnej społeczeństwa. Do tej grupy CBOS zaliczył wypowiedzi dotyczące podwyżek płac.
Ograniczenie patologicznych zjawisk wśród elit politycznych wymieniło 8% badanych, którzy mówili o korupcji, aferach, a także o nieuczciwości osób sprawujących władzę. 6% ankietowanych zwracało uwagę na potrzeby emerytów i rencistów; 5% - ludzi młodych; 4% - rolnictwa i rolników.
Zdaniem 4% ankietowanych najważniejszym zadaniem rządu powinna stać się poprawa funkcjonowania administracji państwowej; według 3% problemy dotyczące bezpieczeństwa obywateli. Dla 2% badanych przez CBOS najważniejsze są zmiany w prawie, poprawa jakości ustaw, skuteczna legislacja.
Nieliczni badani (po 1%) mówili o złej sytuacji mieszkaniowej, o budowie autostrad, o problemach edukacji i nauki, a także o wykorzystaniu funduszy unijnych. Misję w Iraku wspomniało mniej niż 0,5%.