CBOS: Marzec przyniósł pogorszenie się nastrojów społecznych
W najnowszym sondażu CBOS zaobserwowano, że w marcu pogorszyły się nastroje społeczne. Zadowolenie z rozwoju sytuacji w Polsce przeważa przede wszystkim wśród zwolenników PiS. Najmniej zadowoleni są wyborcy głosujący na PO, SLD i Nowoczesną.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (twarzą w twarz) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1–8 marca 2018 r. na liczącej 1092 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Według CBOS w marcu zmniejszył się odsetek badanych uważających, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku (spadek o 4 punkty procentowe, do 46 proc.), a zwiększył odsetek tych, którzy są przeciwnego zdania (wzrost o 5 punktów, do 39 proc.).
Pozytywnym opiniom sprzyjają lepsze są oceny własnej sytuacji materialnej oraz niższy poziom wykształcenia respondentów, mieszkanie na wsi, częste uczestnictwo w praktykach religijnych oraz prawicowa orientacja polityczna.
Zadowolenie z rozwoju sytuacji w Polsce przeważa nad niezadowoleniem przede wszystkim wśród zwolenników PiS (84 proc. zadowolenia wobec 6 proc. niezadowolenia), a w dalszej kolejności także wśród potencjalnych wyborców ruchu Kukiz’15 (51 proc. wobec 33 proc.).
Wyborcy głosujący na PO, SLD i Nowoczesną najczęściej negatywnie wypowiadają się o kierunku zmian w Polsce, przy czym najbardziej krytyczni w swoich ocenach są wyborcy PO (76 proc. niezadowolonych i 14 proc. zadowolonych). Nieco bardziej podzielone są z kolei opinie zwolenników PSL (41 proc. wobec 37 proc.) oraz osób niezdecydowanych co do uczestniczenia w ewentualnych wyborach parlamentarnych (45 proc. wobec 37 proc.).
Zobacz także: Duda wbija szpilę premierowi. Minister PiS odbija piłeczkę
Nieznacznie pogorszyły się także oceny sytuacji politycznej w Polsce. Obecnie 35 proc. badanych uważa, że jest ona zła (od lutego wzrost o 3 punkty procentowe), a tylko jedna czwarta postrzega ją pozytywnie (25 proc., spadek o 3 punkty). Co trzeci ankietowany sądzi, że sytuacja polityczna w kraju jest przeciętna – ani dobra, ani zła (32 proc.).
W porównaniu z poprzednim miesiącem minimalnie pogorszyły się przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji w kraju. O 2 punkty procentowe (do 32 proc.) zmalał odsetek badanych uważających, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w Polsce się poprawi, a jednocześnie wzrósł (o 3 punkty, do 41 proc.) odsetek tych, którzy sądzą, że się ona nie zmieni. Nie uległa zmianie natomiast liczba osób obawiających się pogorszenia w tym względzie (18 proc.).
Źródło: cbos.pl