CBOS: coraz mniejsze poparcie dla obecności Polski w Iraku
Spada poparcie dla obecności polskich wojsk w Iraku. Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że 37% Polaków popiera tę misję, a 57% jest temu przeciwnych.
Poparcie dla udziału Polaków w operacji stabilizacyjnej w Iraku spadło o 3 punkty procentowe w porównaniu z sondażem z września tego roku. O 4 punkty wzrósł zaś odsetek przeciwników naszego zaangażowania w Iraku.
Za obecnością polskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie najczęściej opowiadają się wyborcy PiS i SLD.
Od ostatniego sondażu wyraźnie wzrosło poczucie zagrożenia terroryzmem związane z naszą obecnością w Iraku. Obecnie 70% ankietowanych (o 12 punktów więcej niż we wrześniu) uważa, że Polska może stać się celem zamachów terrorystycznych; 26% jest o tym całkowicie przekonanych.
O kilka punktów - w porównaniu z wrześniem - wzrosła obawa, że Polska nie jest wystarczająco przygotowana do zarządzania swą strefą stabilizacyjną (obecnie uważa tak 39% badanych) i niewystarczająco zdolna do reakcji w sytuacjach nieprzewidzianych (to opinia 37%). Zdaniem CBOS, pogorszenie tych ocen jest związane ze sprawą francuskich rakiet Roland znalezionych przez polskich żołnierzy.
Badanie przeprowadzono 3-6 października na 1016-osobowej, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.