PolskaCBOS: co trzeci Polak oczekuje poprawy warunków materialnych

CBOS: co trzeci Polak oczekuje poprawy warunków materialnych

Co trzeci Polak ma nadzieję na poprawę warunków materialnych lub przynajmniej utrzymanie w tym roku obecnego poziomu życia - wynika ze styczniowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Według CBOS oczekiwania ankietowanych najczęściej wiążą się z poprawą sytuacji finansowej i zarobków (31%), 4% badanych liczy na utrzymanie obecnego poziomu życia.

W stosunku do lat ubiegłych wzrosła grupa ankietowanych, którzy dla siebie i swoich najbliższych oczekują jedynie, "żeby nie było gorzej" (14% - z 8% w 2003 r.). Obawy badanych koncentrują się najczęściej wokół materialnych warunków życia (34%). 15% ankietowanych niepokoi obniżenie dotychczasowego poziomu życia, a 12% boi się biedy. 9% pytanych obawia się wzrostu cen i różnego rodzaju opłat (w ub.r. - 2%).

Jedna trzecia ankietowanych (35%) wyraziła swoje oczekiwania związane z pracą. 15% ma nadzieję na jej znalezienie, 10% na utrzymanie, a 7% na zmianę pracy lub awans zawodowy. Jednocześnie co czwarty respondent obawia się, że on lub współmałżonek utraci pracę.

Z badań wynika, że o zdrowiu Polacy częściej myślą w kategoriach obaw przed jego pogorszeniem, niż w kategorii nadziei na utrzymanie obecnego stanu. Co szósty badany (17%) wśród nadziei, jakie wiąże z rozpoczętym rokiem, wymienił zdrowie własne lub najbliższych. Natomiast wśród spraw, które napawają troską, zdrowie było wymieniane niemal przez co trzecią osobę (30%).

W sprawach publicznych w sferze nadziei na pierwszym miejscu wymieniane jest zmniejszenie bezrobocia (28%). Polacy liczą, że w tym roku zostanie podjęta walka ze zjawiskami patologicznymi i poprawi się funkcjonowanie państwa w różnych dziedzinach.

Obawy dotyczące kraju wiążą się obecnie najczęściej z pogorszeniem sytuacji gospodarczej (17%) W porównaniu z ub. r. gwałtownie spadła liczba osób obawiających się wzrostu bezrobocia - z 27% w 2003 r. do 12% obecnie.

Nasiliły się obawy Polaków przed negatywnymi konsekwencjami wejścia Polski do Unii Europejskiej (z 5% w 2003 do 12% w br.) oraz przed atakami terrorystycznymi (z 2% w 2003 do 13% w 2004 r.). Badanie przeprowadzono w dniach 9-12 stycznia 2004 r. na reprezentatywnej, liczącej 1057 osób próbie dorosłych Polaków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)