Trwa ładowanie...
d14dhxt

CBOS: co drugi Polak boi się biedy

Lęk przed biedą odczuwa co drugi Polak (51%), a zaledwie co dziewiąty (115) ma poczucie
bezpieczeństwa materialnego rodziny - wynika z najnowszego sondażu
CBOS.

d14dhxt
d14dhxt

Spośród odczuwających lęk przed biedą 36% pytanych przewiduje, że przezwycięży to zagrożenie, natomiast bezradnych wobec niego jest 14% badanych.

Lęk przed biedą lub pogorszeniem kondycji materialnej rodziny oraz poczucie bezpieczeństwa silnie wiążą się z obiektywną sytuacją finansową, wyrażoną za pomocą średnich miesięcznych dochodów na osobę w gospodarstwie domowym.

W kwietniu miesięczne dochody na osobę w rodzinie wyniosły 665 zł i były o 14% wyższe niż przed rokiem (584 zł).

Obecnie prawie połowa badanych (49%) uważa, że dochody ich rodzin są niższe od przeciętnych. W tej grupie, 34% pytanych uważa, że - raczej niższe, a 15%, że znacznie niższe. Ponad jedna trzecia (36%) określa je jako średnie, natomiast jedna dziesiąta (10%) - jako wyższe od przeciętnych.

d14dhxt

6% badanych uważa, że ich rodziny żyją bardzo biednie - nie starcza im nawet na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Jedna trzecia (34%) ocenia życie swoich rodzin jako skromne, co oznacza, że muszą one na co dzień bardzo oszczędnie gospodarować pieniędzmi. Największa grupa osób, bo aż 53% określa poziom życia swoich rodzin jako średni, tzn., że dochody wystarczają im jedynie na codzienne wydatki, natomiast muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy.

Zaledwie 7% respondentów uznaje, że ich rodzinom żyje się dobrze ("starcza na wiele bez specjalnego oszczędzania"), a 1% przyznaje, że ich rodziny mogą pozwolić sobie na pewien luksus.

Do czynników najsilniej różnicujących sytuację finansową rodzin należą poziom wykształcenia oraz pozycja społeczno-zawodowa badanych.

Gospodarstwa domowe respondentów legitymujących się wyższym wykształceniem dysponują średnim miesięcznym dochodem na osobę w wysokości 1260 zł, znacznie mniejszymi kwotami rozporządzają rodziny ankietowanych z wykształceniem średnim (798 zł), natomiast do najgorzej sytuowanych należą gospodarstwa osób z wykształceniem podstawowym (495 zł) i zasadniczym zawodowym (454 zł).

d14dhxt

W rodzinach kadry kierowniczej i inteligencji dochód na jedną osobę (1341 zł) jest ponad dwukrotnie wyższy niż w rodzinach robotników wykwalifikowanych (629 zł) i ponad trzykrotnie wyższy niż w rodzinach rolniczych (412 zł).

Spośród rodzin zawodowo biernych, mających głównie nie zarobkowe źródła utrzymania, najwyższymi średnimi miesięcznymi dochodami na osobę (753 zł) dysponują rodziny emerytów. Najgorsza jest kondycja finansowa rodzin osób bezrobotnych oraz rodzin najliczniejszych - sześcioosobowych i większych (po 326 zł). (and)

d14dhxt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14dhxt
Więcej tematów