CBOS: 81% ankietowanych zamierza uczestniczyć w referendum
Tydzień przed referendum akcesyjnym zamiar udziału w głosowaniu wyraziło 81% ankietowanych przez CBOS. 71% badanych (o 7% więcej niż w maju) oświadczyło, że na pewno weźmie udział w referendum, a 10%, (5% mniej niż przed miesiącem), że raczej tak. CBOS zwraca jednak uwagę, że "jak uczy doświadczenie, frekwencja
może być niższa od deklarowanej obecnie, w ostatnim etapie
kampanii referendalnej, nawet o ponad 20 punktów procentowych".
04.06.2003 13:50
Według CBOS na pewno nie weźmie udziału w sobotnio-niedzielnym referendum 8% badanych, a więc o 2% mniej niż w maju. 9% jeszcze nie wiedziało, jak postąpi w dniach referendum, a 2% "raczej nie weźmie udziału" w głosowaniu.
W ostatnim okresie przed referendum umocniło się deklarowane poparcie dla integracji. Za wejściem Polski do UE chce opowiedzieć się 76% ankietowanych, zamierzających wziąć udział w referendum (o 2 punkty więcej niż w maju). Jedynie 13% (2% mniej niż w maju) zdeklarowanych uczestników referendum chce głosować przeciw integracji.
Jak pisze CBOS w komunikacie z badań, "odsetek osób gotowych do wyrażenia w referendum poparcia dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest obecnie najwyższy od marca 2002 r., a więc od czasu, kiedy pytamy o sposób ich głosowania w tej sprawie. Jednocześnie nigdy jeszcze liczba osób zamierzających głosować przeciwko integracji nie była tak mała, jak obecnie".
Ankieta CBOS dotyczyła także wpływu wypowiedzi Jana Pawła II (19 maja do Narodowej Pielgrzymki Polaków) na decyzje referendalne. O tym, że papież opowiedział się za integracją Polski z UE, przekonani są przede wszystkim jej zwolennicy (90%), ale także większość jej przeciwników (61%) oraz osób niezdecydowanych, czy i jak głosować (77%) Przeciwnicy - podaje CBOS - częściej niż inni uważają, że papież nie zajął w istocie jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.
CBOS podaje, że 79% ankietowanych jest zdania, iż papież popiera integrację Polski z UE; 13% sądzi, że "trudno powiedzieć, czy popiera, czy też jest temu przeciwny"; 7% sądzi, że papież nie zajmuje w tej sprawie jednoznacznego stanowiska, a 1% - że jest przeciwny integracji.
Dla 73% ankietowanych stanowisko papieża nie miało wpływu na na decyzjĘ, czy i jak głosować; 17% to stanowisko utwierdziło w słuszności decyzji, a na 3% ankietowanych nie wpłynęło na zmianę wcześniejszej decyzji.
CBOS pytało ankietowanych nie tylko o to, czy i jak oni sami będą głosować, ale także o to, by spróbowali przewidzieć wynik referendum. Z odpowiedzi na to drugie pytanie wynika, że można spodziewać się 56% frekwencji. Według przewidywań za integracją opowie się 58% uczestników referendum.
Ankieterzy CBOS pytali też, czy powinno się zachęcać do udziału w referendum w trakcie jego trwania, gdy po pierwszym dniu okaże się, że mało ludzi poszło do urn. Otóż na to pytanie negatywnie odpowiedziało 50% ankietowanych; 38% odpowiedziało pozytywnie, a 12% nie miało zdania w tej sprawie.
Według CBOS wzrost deklarowanej frekwencji na krótko przed głosowaniem jest zjawiskiem typowym, dającym się zaobserwować zarówno przed wyborami, jak i przed referendum konstytucyjnym. "Mimo że 81% ankietowanych wybiera się do urn, frekwencja może być - jak uczy doświadczenie - niższa od deklarowanej obecnie, w ostatnim etapie kampanii referendalnej, nawet o ponad 20 punktów procentowych. Można się zatem spodziewać, że frekwencja w referendum będzie bliższa raczej tej przewidywanej przez społeczeństwo niż deklarowanej przez ankietowanych" - zaznaczył CBOS.
Ankietę przeprowadzono w dniach 29 maja-1 czerwca na reprezentatywnej grupie, liczącej 1260 dorosłych Polaków.