CBOS: 68% za wejściem Polski do UE; 22% - przeciw
Za wejściem Polski do UE opowiada się 68% osób deklarujących uczestnictwo w referendum, 22% chce opowiedzieć się przeciw, a 10% nie ma zdania. W referendum zamierza wziąć udział 75% badanych - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Gdyby referendum unijne odbyło się na początku kwietnia, 64% (w marcu 62%) pytanych przez CBOS Polaków na pewno wzięłoby w nim udział, a 11% (w marcu - 12) raczej tak. 12% ankietowanych nie wiedziało, czy wzięłoby udział w głosowaniu. 10% na pewno nie wzięłoby w nim udziału, a 3% raczej nie.
Jak podaje CBOS, deklaracje udziału w referendum różnicuje przede wszystkim wykształcenie. Do urn wybiera się 63% badanych z wykształceniem podstawowym, 72% - z zasadniczym zawodowym, 81% - ze średnim i 92% mających wyższe wykształcenie.
Do grup zapowiadających udział w głosowaniu należą według CBOS ponadto: osoby w wieku od 25 do 34 lat (82%), mieszkańcy miast liczących 101-500 tys. ludności (82%), respondenci najlepiej sytuowani (83% osiągających miesięczne dochody per capita powyżej 800 zł) oraz zadowoleni z własnej sytuacji materialnej (84%).
CBOS podaje też, że zainteresowaniu udziałem w referendum sprzyjają wyrobione poglądy polityczne; stosunkowo największe jest ono wśród osób o orientacjach: prawicowej i lewicowej (po 85% deklaracji uczestnictwa w głosowaniu), a nieco mniejsze wśród ankietowanych deklarujących poglądy centrowe (78%)
W kwietniu nie zmienił się istotnie poziom poparcia dla wejścia Polski do UE. Za integracją naszego kraju z Unią głosowałoby 68% pytanych deklarujących udział w referendum (w marcu - 69%), przeciwnych byłoby 22% (w marcu 21%), a 10%, tak jak przed miesiącem, nie miało zdania.
CBOS, uwzględniając opinie zarówno osób zamierzających uczestniczyć w referendum, jak i tych, które się wahają lub zapowiadają absencję, otrzymało wskaźnik poparcia dla integracji w całym społeczeństwie. 59% to zwolennicy integracji, 24% - przeciwnicy, a 17% - niezdecydowani.
Jak podaje CBOS, im bardziej zdecydowane są deklaracje dotyczące udziału w głosowaniu w sprawie wejścia Polski do UE, tym większe poparcie dla integracji; oznacza to, że im wyższa będzie frekwencja w referendum akcesyjnym, tym większą przewagę uzyskają w nim zwolennicy integracji.
Za integracją zdecydowanie częściej zamierzają się opowiedzieć badani z wykształceniem wyższym (79% deklaracji wśród prawdopodobnych uczestników głosowania) i średnim (77%), niż osoby mające wykształcenie zasadnicze zawodowe i podstawowe (po 57%). Poparcie dla integracji jest tym częstsze, im wyższe są dochody respondentów i większa miejscowość, w której mieszkają.
Jak podaje CBOS, im częstsze uczestnictwo w praktykach religijnych, tym mniejsze poparcie dla integracji w referendum; za przystąpieniem Polski do UE zamierza głosować 81% osób nieuczestniczących w praktykach religijnych i 45% praktykujących kilka razy w tygodniu.
Za członkostwem naszego kraju w UE chce się opowiedzieć 78% potencjalnych uczestników referendum utożsamiających się z lewicą, 69% - o poglądach centrowych i 61% - identyfikujących się z prawicą.
CBOS przeprowadził badanie w dniach 4-7 kwietnia na liczącej 1229 osób reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków. (jask)