CBOS: 37% ankietowanych obojętnie przyjęło powstanie SdPl
37% ankietowanych przez CBOS obojętnie przyjęło powstanie nowej partii lewicowej - Socjaldemokracji Polskiej. Zdaniem 32% powołanie nowej partii nie będzie mieć wpływu na sytuację polityczną w kraju - wynika z najnowszego sondażu.
Decyzję grupy Borowskiego o wyjściu z SLD i założeniu SdPl poparła jedna trzecia (33%) pytanych, a 15% zadeklarowało, że jest jej przeciwne. Zdania nie miało 14%.
25% badanych oceniło, że powstanie SdPl pozytywnie wpłynie na sytuację polityczną kraju, 17%, że negatywnie, 26% nie miało zdania.
29% ankietowanych oceniło, że powstanie SdPl wpłynie pozytywnie na możliwości powołania nowego rządu, 15% proc. uznało, że ten wpływ będzie negatywny, 26% oceniło, że wpływ ten będzie obojętny, a 30% nie miało zdania.
27% pytanych uważa, że powstanie SdPl będzie obojętne dla poparcia dla lewicy w Polsce, 24% sądzi, że będzie miało wpływ negatywny, 21%. uważa, że pozytywny, a 28% nie ma zdania.
Z sondażu CBOS wynika, że pojawienie się Socjaldemokracji Polskiej zostało dobrze przyjęte przez elektorat lewicy. Zachęciło część tego elektoratu do udziału w wyborach i poparcia któregoś z ugrupowań reprezentujących lewą część sceny politycznej.
Według CBOS, w kwietniu chęć głosowania na SdPl zadeklarowało 7% potencjalnych wyborców o sprecyzowanych sympatiach partyjnych - nieco więcej niż na SLD (6%). Jednak poparcie dla obu partii łącznie (13%) okazało się większe niż poparcie dla samego SLD miesiąc wcześniej (8%).
"Oznacza to, że pojawienie się nowego ugrupowania ponownie zachęciło część osób identyfikujących się z lewicą do udziału w życiu politycznym i do poparcia któregoś z ugrupowań reprezentujących tę część sceny politycznej" - czytamy w omówieniu sondażu.
Zdaniem CBOS, o dobrym przyjęciu nowej partii przez osoby utożsamiające się z lewicą świadczy także ich pozytywna ocena powołania SdPl. Wybór polityczny grupy Borowskiego popiera niemal połowa identyfikujących się z lewicą (48%). Nieco więcej niż co piąty wyborca deklarujący poglądy lewicowe ocenia tę decyzję negatywnie (21%).
Sondaż przeprowadzono w dniach 2-5 kwietnia 2004 roku na liczącej 993 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.