Trwa ładowanie...

CBA: w IMiGW ustawiono przetarg o wartości 20 mln zł na sprzęt meteorologiczny dla lotnisk

• Agenci CBA ujawnili zmowę przetargową w zakupach IMiGW • Chodzi o zakup systemów pomiarów meteorologicznych dla 7 lotnisk • Wartość zamówienia przekracza 20 mln zł • Zarzuty w tej sprawie usłyszeli zastępca dyrektora i profesor z IMiGW
Share
CBA: w IMiGW ustawiono przetarg o wartości 20 mln zł na sprzęt meteorologiczny dla lotnisk
Źródło: WP, Fot: Andrzej Hulimka
d2zeiaa

Wrocławscy funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego ujawnili nielegalne działania przy przetargu na zaprojektowanie, dostawę, montaż i uruchomienie systemów pomiarów meteorologicznych AWOS (Automated Weather Observation System) na lotniskach w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie i Gdańsku. Przetarg opiewał na sumę 20 mln zł.

Systemy te służą osłonie meteorologicznej lotnisk - do bieżącego podawania informacji o pogodzie, widzialności, podstawie chmur, które są niezbędne do oceny przez pilotów możliwości wykonania podejścia do lądowania.

Cała dokumentacja i zebrane przez CBA dowody wskazują, że w IMiGW tak skonstruowano zamówienie, aby preferować tylko jednego z zagranicznych wykonawców. Zarzuty ws. zmowy przetargowej postawiła Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce zastępcy dyrektora IMGW dr. Rafałowi B. oraz przewodniczącemu Rady Naukowej tej instytucji prof. Januszowi Z.

Prof. Janusz Z. jest wykładowcą akademickim. W latach 1992 - 1998 był wojewodą wrocławskim.

Ustaleń dokonano w śledztwie prowadzonym przez Delegaturę CBA we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce. Prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych dr Rafała B.

Według CBA śledztwo jest rozwojowe, możliwe jest powiększenie listy zarzutów.

d2zeiaa

Podziel się opinią

Share
d2zeiaa
d2zeiaa
Więcej tematów