InnowacjeCassini coraz bliżej Saturna

Cassini coraz bliżej Saturna

Sonda Cassini po sedmioletniej podróży zbliża się do układu Saturna. 1 lipca wejdzie na orbitę planety, a pół roku później niesiony przez nią próbnik wyląduje na powierzechni Tytana, księżyca Saturna, z którym naukowcy wiążą nadzieje na odnalezienie śladów życia - pisze "Rzeczpospolita".

Cassini coraz bliżej Saturna
Źródło zdjęć: © AFP

Wielu uczonych uważa Tytana za najbardziej podobne do Ziemi ciało w Układzie Słonecznym. Niektórzy mają więc nadzieję, że badania odległego Tytana odpowiedzą na pytanie o początki życia na naszej planecie - pisze dziennik.

Tytańskie "powietrze" jest gęstsze od ziemskiej atmosfery, a ciśnienie przy powierzchni o 60% przewyższa ciśnienie na Ziemi. Mimo to atmosfera Tytana może pod wieloma względami przypominać atmosferę naszej planety z czasów jej wczesnej młodości - sprzed okresu, gdy żywe organizmy zaczęły wydzielać do niej tlen.

Temperatura powierzchni Tytana wynosi przypuszczalnie około minus 178 st. C. Przy panującym tam wysokim ciśnieniu atmosferycznym węglowodory na powierzchni powinny występować w formie płynnej. Być może więc na Tytanie płyną zasilane przez węglowodorowe deszcze etanowe rzeki, które wpadają do węglowodorowych mórz i oceanów. Czy takie warunki sprzyjają rozwojowi prymitywnych form życia? - pyta "Rzeczpospolita". To niewykluczone. Proste węglowodory mogą stanowić cegiełki, z których tworzą się aminokwasy, niezbędne do powstania żywych organizmów. (IAR)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)