Polska"Casanova" od piątku w kinach

"Casanova" od piątku w kinach

"Casanova" w reżyserii Lasse Hallstroma, nowy film Spike'a Lee "Plan doskonały" z dwójką zdobywców Oscarów w rolach głównych oraz dokument o amerykańskiej bazie wojskowej w Guantanamo - te filmy, wśród innych, trafią na ekrany polskich kin.

Głównym elementem historii o Casanovie reżyser Lasse Hallstrom uczynił nie sukcesy słynnego uwodziciela, lecz jego miłosną porażkę. Casanova spotyka Franceskę Bruni - pierwszą kobietę, która skutecznie opiera się jego zalotom - i zakochuje się w nieprzystępnej dziewczynie. Musi także stawić czoło wysłannikowi Inkwizycji, którego ambicją jest oczyszczenie XVIII-wiecznej Wenecji z siejących zgorszenie wolnomyślicieli.

Hallstrom, który ma swoim dorobku między innymi film "Co gryzie Gilberta Grape'a" (1993), obsadził w rolach głównych w "Casanovie" Heatha Ledgera (Casanova), Siennę Miller (Francesca Bruni)
, Jeremy Ironsa, Olivera Platta i Lenę Olin.

Thriller "Plan doskonały" Spike'a Lee to historia rozgrywki między dwoma mężczyznami - doświadczonym oficerem policji i wyjątkowo inteligentnym włamywaczem, który realizuje błyskotliwy plan napadu na bank. Do gry włącza się kobieta, której zadaniem jest ochrona interesów grupy wpływowych ludzi. Główne role w "Planie doskonałym" zagrali Denzel Washington (zdobywca dwóch Oscarów - za "Dzień próby" (2002) i "Chwałę" (1990))
, Jodie Foster (także dwa Oscary - za "Milczenie owiec" (1992) i "Oskarżonych" (1989))
, Clive Owen i Willem Dafoe.

Na ekrany trafi w piątek także thriller "Zostań" w reżyserii Marca Forstera. Odnoszący sukcesy nowojorski psychiatra (w tej roli Ewan McGregor) postanawia uratować przed samobójczą śmiercią swojego pacjenta, 21-letniego studenta (Ryan Gosling), mającego dziwne, prorocze wizje. Student oznajmia terapeucie, że za trzy dni, w dniu swoich urodzin, odbierze sobie życie. W filmie wystąpili także Naomi Watts i Bob Hoskins.

Amerykańska baza wojskowa w Guantanamo na Kubie stała się tematem szwedzkiego filmu dokumentalnego "GITMO" (skrót od nazwy Guantanamo), który wyreżyserowali wspólnie Erik Gandini i Tarik Saleh. Realizując ten film, odwiedzili m.in. samą bazę Guantanamo, by zebrać informacje na temat praktyk, jakim poddawani są tamtejsi więźniowie. Rozmawiali ze stacjonującymi w Guantanamo żołnierzami i kierownictwem bazy. Przeprowadzili także wywiad z dowódcą irackiego więzienia w Abu Ghraib.

Innym dokumentem, który od piątku będzie można oglądać w polskich kinach, jest podwodna opowieść "Tajemnice oceanu" (2003), niemiecko-brytyjska koprodukcja w reżyserii Andy'ego Byatta i Alastaira Fothergilla. Autorem zdjęć do filmu jest Rick Rosenthal, znany do tej pory głównie jako reżyser filmów horrorów i filmów science-fiction. Rosenthal wyreżyserował m.in. horrory "Halloween 2" (1981) i "Halloween: Resurrection" (2002), a także pojedyncze odcinki seriali "Tajemnice Smallville" i "Dzień za dniem". O oprawę muzyczną "Tajemnic oceanu" zadbał kompozytor George Fenton, trzykrotnie nominowany do Oscara - za muzykę do filmów "Niebezpieczne związki" (1988), "Krzyk wolności" (1988) i "Gandhi" (1983).

Na ekrany kin trafią w piątek także francuski dreszczowiec psychologiczny "W rytmie serca" (reż. Jacques Audiard) i amerykański horror "Oszukać przeznaczenie 3" (reż. James Wong IV). (neska)

Zobacz także:

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)