Caritas, PCK i PAH organizują pomoc dla powodzian
Caritas, Polski Czerwony Krzyż, Polska Akcja Humanitarna i Banki Żywności dostarczają poszkodowanym powodzianom żywność, wodę, koce, materace i środki czystości. Planowana jest pomoc w odbudowie mieszkań, letnie kolonie dla dzieci z terenów objętych powodzią oraz zakup wyprawek szkolnych.
09.06.2010 | aktual.: 09.06.2010 16:24
Caritas Polska przekazała do poszkodowanych diecezji 200 sztuk osuszaczy i myjek, potrzebnych do sprzątania. Prowadzone są zbiórki żywności, wody, środków czystości, wiader itp.
- Dotychczas jedynie z Krakowa wysłano 130 transportów z wodą i żywnością do najbardziej dotkniętych powodzią miejsc w archidiecezji - powiedział ks. Zbigniew Sobolewski z Caritas Polska. "Podobne transporty organizują m.in. diecezja sandomierska, a także diecezja radomska" - dodał.
Na tereny dotknięte powodzią wyjeżdżają też wolontariusze. Z Gdańska wyjechała grupa 40 maturzystów, którzy przez tydzień pomagali w Sandomierzu. Także z Caritas diecezji białostockiej zgłosili się jej podopieczni - cudzoziemcy, którzy pojechali pomagać powodzianom.
Caritas planuje także organizację kolonii dla dzieci z terenów, objętych powodzią oraz akcję tornister na przełomie sierpnia i września. Ks. Sobolewski powiedział, że w ubiegłym roku w ramach akcji tornister zakupiono 1,5 tys. plecaków z przyborami szkolnymi w diecezji radomskiej. Caritas Polska wystąpiła także o pomoc do Caritas Internationalis.
Akcję pomocową organizuje także PCK. Prowadzona jest zbiórka na konto bankowe i zbiórka SMS-owa. Dotychczas ratownicy przesłali koce, śpiwory dla poszkodowanych. Na terenach objętych powodzią dyżurują również ratownicy PCK. - Pracują w Wilkowie, Sandomierzu, a także w Słubicach i Gąbinie pod Płockiem - powiedziała Zuzanna Krygiel z Działu Promocji i Pozyskiwania Dochodów Polskiego Czerwonego Krzyża.
W akcję PCK angażują się także wolontariusze. - Często ludzie przychodzą, żeby coś przynieść i zostają, potem uczestniczą w rozpakowywaniu transportów, pomagają - powiedziała. Dotychczas na tereny dotknięte powodzią wysłano 112 transportów.
Poszkodowanym pomaga również Polska Akcja Humanitarna (PAH). - Na razie badamy potrzeby poszkodowanych. Chcemy skupić się na trzech, czterech gminach; żeby nie wysyłać ludzi w różne miejsca - powiedziała Olga Blumczyńska z PAH. PAH chce się łączyć także w odbudowę budynków.
- W prowadzonej akcji nacisk kładziemy głównie na zbiórkę pieniędzy. Nie skupiamy się na zbieraniu rzeczy używanych czy uszkodzonych. W przyszłości będziemy prowadzić zbiórkę nowego sprzętu AGD i nowych mebli - powiedziała. PAH na tereny objęte powodzią, m.in. do Słubic, Gąbina, Czechowic-Dziedzic, Wilkowa i Gorzyc wysłała materace, śpiwory, koce, środki czystości, a także środki dezynfekcyjne.
550 ton żywności dla powodzian przekazały Banki Żywności. Banki prowadzą na stronie www.bankizywnosci.pl internetową zbiórkę żywności "Pomóż powodzianom". Zakupione produkty są przekazywane do miejscowości, dotkniętych powodzią. W ostatnim transporcie 20 ton żywności przekazano mieszkańcom Sandomierza oraz gmin Wilków i Łaziska.
Najbliższy transport żywności, zakupionej przez internautów dla powodzian, odbędzie się w najbliższy piątek; żywność zostanie rozdana na terenie województwa małopolskiego. Ponadto jedna z sieci sklepów przekaże żywność o wartości 50 tys. zł.
Banki Żywności organizują też specjalne zbiórki żywności; odbierają darowizny żywnościowe od producentów i sieci handlowych. Natomiast transport żywności jest możliwy dzięki wsparciu m.in. lokalnych samorządów, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wolontariuszy. Żywność na rzecz powodzian pochodzi również z unijnego programu PEAD (Pomoc Żywnościowa dla Najuboższej Ludności UE) realizowanego przez Banki Żywności. Banki Żywności apelują do producentów żywności o przekazywanie darowizn na rzecz powodzian.