ŚwiatCapital Economics: Rosji zaszkodzi odcięcie od rynków kapitałowych

Capital Economics: Rosji zaszkodzi odcięcie od rynków kapitałowych

Jeśli UE tak, jak USA wprowadzi wobec Rosji częściowe ograniczenia w dostępie do rynku kapitałowego, to będzie to miało dotkliwe skutki dla jej gospodarki, będącej na krawędzi recesji - ocenia ośrodek analityczny i konsultingowy Capital Economics.

Capital Economics: Rosji zaszkodzi odcięcie od rynków kapitałowych
Źródło zdjęć: © AFP | ANDREY KRONBERG

CE zauważa, że projekt opracowany przez Komisję Europejską przewiduje trzy rodzaje sankcji na Rosję.

Są to: zakaz zakupu średnio i długoterminowych rosyjskich rządowych obligacji i papierów wartościowych banków, w których rosyjski skarb państwa ma powyżej 50 proc. udziałów, zakaz notowań nowych spółek na europejskich parkietach oraz zakaz eksportu technologii wiertniczych do wydobycia ropy i gazu z szelfu kontynentalnego, dna morskiego i obszarów pokrytych lodową zmarzliną.

Ostateczne decyzje ws. tych sankcji mają zapaść na najbliższym szczycie UE, jeśli do tego czasu Rosja nie wstrzyma poparcia dla prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy, o co jest oskarżana.

"Choć wiele będzie zależało od zakresu finansowych sankcji, a dobra kondycja rosyjskiego budżetu (deficyt w ubiegłym roku wynosił -0,5 proc. PKB, a za br. ma być zrównoważony) pozwoli Moskwie ograniczyć bezpośrednie skutki ograniczenia dostępu do zagranicznych rynków kapitałowych, ale pośrednie skutki dla całej gospodarki mogą być dotkliwe" - napisał Capital Economics w komentarzu.

W ub. tygodniu w USA ogłoszono o zablokowaniu dostępu kilku rosyjskim korporacjom energetycznym, bankom i firmom realizującym rządowe zamówienia obronne od finansowania się na rynku kapitałowym USA, jeśli zaciągnięty przez nie dług dojrzewa w terminie dłuższym niż 90 dni. Według CE wygląda na to, że działania UE idą w tym samym kierunku.

Zdaniem CE skutkiem ograniczenia dostępu Rosji do zagranicznych rynków kapitałowych może być to, że rosyjskie firmy będą miały większe trudności w obsłudze zagranicznego zadłużenia.

"Wprawdzie Rosja nie ponosi wysokich kosztów obsługi zadłużenia państwowego (w 2014 r. szacowanych na 3 mld USD wobec zagranicznych rezerw sięgających 480 mld USD), ale firmy i banki mogą znaleźć się w trudniejszym położeniu, ponieważ nie mają dużych rezerw w obcych walutach" - zaznacza komentarz CE.

Sankcje, a nawet sama groźba ich wprowadzenia może mieć dla gospodarki rosyjskiej dotkliwe i niepożądane skutki pośrednie: pobudzi odpływ kapitału za granicę i zaszkodzi inwestycjom, niezbędnym dla ożywienia gospodarki - tłumaczy Capital Economics.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)