PolskaCały Hel płacze po Kwaśniewskim

Cały Hel płacze po Kwaśniewskim

Leją się łzy za odchodzącym prezydentem RP, przynajmniej w Helu. Aleksander Kwaśniewski, który podczas swoich dwóch kadencji spędzał tu wakacje, był jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Teraz wszyscy zastanawiają się, jaki los czeka prezydencki ośrodek.

Cały Hel płacze po Kwaśniewskim

15.11.2005 | aktual.: 15.11.2005 10:53

Ludzkie panisko

Nikt na półwyspie nie widzi powodów do narzekania na Aleksandra Kwaśniewskiego. - To ludzkie panisko było - mówi jeden z mieszkańców. - Pogadał z ludźmi, pomachał. Niektórych do rezydencji zaprosił.

Burmistrz Mirosław Wądołowski twierdzi, że Aleksander Kwaśniewski uświetniał odbiór każdej ważniejszej inwestycji w Helu. Teraz też, na odchodnym, ma otworzyć ścieżkę rowerową. - Zaczęliśmy to uzgadniać, gdy Aleksander Kwaśniewski zjawił się niedawno w ośrodku prezydenckim, aby - można tak powiedzieć - spakować walizki - mówi burmistrz Helu. Helanie rozstaną się z obecną głową państwa z wielką pompą, bo przy okazji przecięcia wstęgi Rada Miasta ma jeszcze na uroczystej sesji nadać mu tytuł honorowego obywatela Helu. Dzisiaj wniosek burmistrza w tej sprawie trafi do przewodniczącego rady.

Co zrobi nowy prezydent?

Samorządowcy i mieszkańcy Helu zastanawiają się, jaki będzie los słynnego ośrodka pod rządami prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W magistracie huczy od plotek. Ostatnia z nich mówi, że Lech Kaczyński zdecydował zachować helską rezydencję. Gdyby jednak zmienił zdanie, samorząd chętnie zgodziłby się na komunalizację ogromnego majątku, by potem go sprzedać. Jednak póki co... - Wysyłając list gratulacyjny do prezydenta elekta, zaprosiłem go od razu do złożenia wizyty w Helu - zdradza Wądołowski. Dawny ośrodek wypoczynkowy Mewa, odkąd stał się letnią rezydencją prezydenta RP, jest najważniejszym tego rodzaju obiektem turystycznym w Polsce. I najbardziej strzeżonym. Oprócz żołnierzy i BOR pilnuje go też od strony wody Straż Graniczna. Rezydencja ma znakomite położenie - ukryta jest w lasach Półwyspu Helskiego, nad Zatoką Pucką.

Prezydent atrakcją turystyczną

Za czasów Aleksandra Kwaśniewskiego ośrodek wzbogacił się m.in. o Panoramę, czyli piękną wieżę widokową. Sam prezydent - razem z rodziną - lubił bowiem wypoczywać nad Bałtykiem i był... ogromną atrakcją turystyczną półwyspu. Do jego ośrodka ciągnęły pielgrzymki letników, którzy choć z dala chcieli popatrzeć na ,prezydenckie luksusy". Jednak Lech Kaczyński - tuż po zwycięstwie wyborczym powiedział, że nie wie, czy będzie tu wypoczywać, bo w rezydencji jest mało miejsca... do spacerowania. Samorządowcy pośpieszyli od razu z zapewnieniem, że ośrodek ma aż 130 hektarów, głównie lasu, do spaceru jest więc miejsca mnóstwo. I przypomnieli od razu, że rezydencja jest w Helu, a nie - jak to mylą politycy - w pobliskiej Juracie.

- Jesteśmy czuli na tym punkcie, bo chcemy, aby siedziba prezydenta promowała nasze miasto - mówią helscy radni. Co będzie, jeśli prezydent elekt zrezygnuje z wypoczynku nad polskim morzem? Cały ogromny kompleks jest własnością Skarbu Państwa. - Zdecydowanie największa część terenu ośrodka to lasy - wyjaśnia Mirosław Wądołowski. - My jako gmina bylibyśmy ewentualnie zainteresowani komunalizacją samych obiektów rezydencji. To ogromny majątek, który można potem sprzedać. Wartość jest podwójna, wszak mamy do czynienia nie tylko z pięknie położonym ekskluzywnym ośrodkiem wypoczynkowym. To przede wszystkim miejsce, gdzie wypoczywał sam prezydent!

Wieża dla żony

W latach 60. w helskich lasach powstał Ośrodek Wypoczynkowy Mewa należący do Urzędu Rady Ministrów. 1 sierpnia 1989 roku przejęła go Kancelaria Prezydenta RP. Lata 1996-2003 to gruntowna modernizacja rezydencji. Powstała 35-metrowa wieża z tarasem, której pomysłodawcą był Aleksander Kwaśniewski i którą zadedykować miał żonie. Nowością jest też centrum konferencyjne, które mogą wynajmować samorządy i instytucje. Rezydencja ma przystań, lądowisko helikopterów i - oczywiście - willę, gdzie wypoczywa głowa państwa.

Krzysztof Miśdzioł

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)