Callisto - Eclipse równa szeregi
Wraz z mającą się pojawić w połowie roku nową wersją zintegrowanego środowiska programistycznego Eclipse 3.2 o nazwie kodowej Callisto, fundacja rozwijająca projekt postanowiła równocześnie udostępnić użytkownikom szereg innych narzędzi, bądź to odświeżonych, bądź też nowych, które mają zwiększyć funkcjonalność całej platformy. Wśród nowości mają się znaleźć m.in. moduł do budowania aplikacji webowych przy pomocy technologii JavaServer Faces, czy też moduł wspomagający mapowanie obiektowo-relacyjne ( ORM ) ze wsparciem dla EJB 3 ( Enterprise Java Beans ) - następnej wersji biznesowych obiektów Javy.
Wśród projektów, które znajdą się w zbiorczym wydaniu ( Callisto Simultaneous Release ) - oprócz oczywiście samej platformy - będą m.in. BIRT 2.1 - narzędzie do tworzenia raportów, Eclipse Modeling Framework ( EMF ) 2.2, Graphical Editor Framework ( GEF ) 3.2, Graphical Modeling Framework ( GMF ) 1.0 oraz Web Tools Platform ( WTP ) 1.5
28.03.2006 16:31
Eclipse 3.2 - nadciąga kolejne zaćmieniePod koniec lutego pojawił się kolejny "milestone build" platformy Eclipse z gałęzi 3.2. Widać, że fundacja nie spoczywa na laurach i cały czas mocno rozwija swoją platformę. Z każdą kolejną wersją użytkownicy otrzymują bogatszą, wygodniejszą i bardziej funkcjonalną wersję. Najnowszy Eclipse 3.2 M5a niesie ze sobą sporą liczbę zmian.
Narzędzia programistyczne do Javy ( JDT - Java Development Tools ) zyskały sporo nowych, przydatnych funkcji. Wymienić tutaj należy choćby zmiany w module refaktoringu. Oprócz tego, że dodano do niego nową funkcję przekierowywania wywołań ( Introduce Indirection ) i nowego kreatora oczyszczania kodu, to jeszcze istnieje możliwość tworzenia skryptów wykonujących refaktoring. Znacznie rozbudowano także funkcje szybkiej naprawy ( quick-fix ), dodano funkcję implementacji metod equals( ) i hashCode( ), asystent podpowiedzi zapamiętuje najczęściej wybierane pozycje i sortuje podpowiedzi według tego właśnie kryterium, oraz usprawniono funkcję zawijania kodu. Środowisko posiada teraz znacznie ulepszoną obsługę plików JAR, dzięki czemu projekty zawierające duże pliki tego typu zużywają mniej pamięci i działają sprawniej. Oprócz tego kompilator wykrywa więcej problemów w kodzie, a ich widok może być grupowany według kategorii. I w końcu, kompilator jest w pełni zgodny z nadchodzącą Javą 6.0.
Biblioteka SWT zyskała nowy komponent ( ExpandBar ) będący rozwijalną grupą podobną do tych znanych z Eksploratora w Windows XP oraz lekko odświeżony StyledText, który pozwala wyświetlać różnego rodzaju wypunktowania.
W samej platformie pojawiło się sporo kosmetycznych zmian, jak choćby okienko pomocy, które nie jest teraz przyczepione do okna, z którego zostało wywołane ( tak było wcześniej ), lecz pojawia się teraz w jego wnętrzu. Usprawniono także moduł obsługi systemu kontrolowania wersji CVS - między innymi dzięki lepszemu podglądowi zmian dokonywanych w projekcie.
Więcej o zmianach w najnowszej wersji Eclipse 3.2 M5a można znaleźć na witrynie producenta - http://download.eclipse.org/eclipse/downloads/drops/s-3.2m5a-200602231656/eclipse-news-m5.html.Business Intelligence and Reporting Tools ( BIRT )
BIRT jest to zintegrowany system służący do raportowania w aplikacjach webowych. Zbudowany został na platformie Eclipse i składa się z dwóch głównych komponentów: designera oraz modułu uruchomieniowego, instalowanego zazwyczaj na serwerze aplikacji. BIRT dodatkowo zawiera moduł do tworzenia wykresów, które upraszczają i uatrakcyjniają generowane raporty.
Nie tak dawno, bo pod koniec stycznia, ukazała się wersja 2.0 tego produktu. Fundacja planuje, równocześnie z wydaniem Callisto, udostępnić kolejną wersję - 2.1. Ma być ona dobrze zintegrowana z całym pakietem oprogramowania Eclipse Callisto Simultaneous Release, a także ma być łatwiejsza w dystrybucji i instalacji. Więcej o projekcie można się dowiedzieć z jego witryny - http://www.eclipse.org/birt/phoenix/.
Eclipse Modeling Framework ( EMF )
Jest to narzędzie do modelowania i generowania kodu na podstawie modelu danych zapisanego na przykład w pliku XML. Narzędzie potrafi wygenerować z niego klasy Javy oraz klasy pomocnicze, pozwalające na oglądanie i edycję modelu, posiada też wbudowany prosty jego edytor. Modele mogą być zarówno zapisane w plikach XML, jak i zawarte w klasach Javy oznaczonych adnotacjami czy też importowane z innych narzędzi ( jak choćby Rational Rose ). Projekt stanowi także fundament do budowy innych zaawansowanych narzędzi wykorzystujących tę technologię. Więcej można dowiedzieć się ze strony projektu - http://www.eclipse.org/emf/.
Graphical Editor Framework ( GEF )
GEF pozwala deweloperom na tworzenie zaawansowanych edytorów graficznych na podstawie modelu aplikacji. Składa się on z wtyczek udostępniających podstawowe funkcje do zarządzania wyglądem i ustawieniem komponentów oraz renderowania grafiki 2D. GEF zbudowany jest w oparciu o architekturę MVC ( Model-View-Controller ) pozwalającą na odseparowanie warstw odpowiadających za wygląd, model danych i wymianę informacji pomiędzy nimi. Jest on fundamentem, na którym można budować najprzeróżniejsze aplikacje, poczynając od prostych diagramów, czy wizualnych edytorach interfejsu użytkownika, a kończąc na zaawansowanych edytorach tekstu WYSIWYG. Więcej informacji znaleźć można na stronie projektu - http://www.eclipse.org/gef/.
Web Tools Platform ( WTP )Platforma w obecnej wersji 1.0 obsługuje J2EE 1.4. Dołączone edytory obsługują JavaServer Pages, HTML, CSS, JavaScript, XML i XSD ( XML Schema Definition ). Dostępne są też specjalne kreatory do generowania klas EJB. Platforma może być użyta jako fundament do budowania bardziej zaawansowanych rozwiązań. Na przykład firma BEA zamierza na jej bazie oprzeć swój produkt - BEA Workshop, rozszerzając jego funkcjonalność o funkcje udostępnione przez WTP. W skład platformy w wersji 1.5 wejdą także trzy podprojekty: Web Standard Tools ( WST ), który tworzy wspólną infrastrukturę aplikacji i usług webowych, J2EE Standard Tools ( JST ), służący do rozwijania aplikacji biznesowych Java Enterprise Edition oraz JavaServer Faces Tools ( JSF ), moduł do budowania aplikacji webowych przy pomocy technologii JavaServer Faces. Platforma ma być także wyposażona w narzędzie wspomagające mapowanie obiektowo relacyjne ORM. Więcej można dowiedzieć się odwiedzając witrynę projektu - http://www.eclipse.org/webtools/.
Uwaga: nagrody!
Na koniec warto przypomnieć, że fundacja Eclipse ogłosiła konkurs, w którym można co miesiąc wygrać iPoda, a główną nagrodą jest rower górski. Wystarczy zgłosić błąd odkryty w Callisto i mieć trochę szczęścia w losowaniu. Ponadto każde zgłoszenie premiowane jest koszulką. Więcej szczegółów można znaleźć na witrynie konkursu - http://www.eclipse.org/projects/callisto-files/callisto-bug-contest.php.
Więcej informacji o Callisto Simultaneous Release - http://www.eclipse.org/projects/callisto.php.