Trwa ładowanie...
02-11-2013 05:05

Całkowite zaćmienie Słońca online prosto z Kenii

Całkowite zaćmienie Słońca, które nastąpi 3 listopada, będzie widoczne tylko w części Afryki. Jednak zainteresowani z całego świata będą mogli je obejrzeć na żywo, w internecie. Przekaz zapewnią astronomowie, którzy w ramach projektu GLORIA pojadą do Kenii.

Całkowite zaćmienie Słońca online prosto z KeniiŹródło: AFP, fot: Greg Wood
dqfxvj6
dqfxvj6

"3 listopada zespół astronomów wyruszy w głąb parku narodowego Turkana w Kenii, aby podjąć próbę przekazania światu obrazu niezwykłego zjawiska jakim jest całkowite zaćmienie Słońca" - poinformowali przedstawiciele Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Transmisja będzie nadawana na żywo - między godz. 15.20 a godz. 15.30 polskiego czasu - znad jeziora Turkana w Kenii. Zaćmienie całkowite będzie trwać zaledwie 15 sekund i będzie widoczne tylko w Afryce Środkowej, więc planowanie musi być bardzo dokładne.

Zaćmienie w listopadzie to pierwsze całkowite zaćmienie Słońca od roku. Będzie to zaćmienie "hybrydowe". Oznacza to, że w niektórych miejscach będzie ono widoczne jako zaćmienie obrączkowe, kiedy to widoczna pozostaje zewnętrzna krawędź tarczy słonecznej. Zaś w innych miejscach będziemy je obserwować jako zaćmienie całkowite. Zaćmienie częściowe widoczne będzie w południowej Europie. Swoje maksimum osiągnie ok. godz. 12.30 w Sewilli, a o godz. 13.40 w Chanii (Grecja).

Wybierając miejsce obserwacji badacze musieli uwzględnić nie tylko widoczność zaćmienia, ale także prawdopodobne warunki pogodowe, dostępność wody, żywności, dostęp drogowy i bezpieczeństwo całego zespołu. - Zespół ma duże doświadczenie w takich transmisjach. Mimo, że lokalizacja jest bardzo trudna, a zaćmienie bardzo krótkie, liczni obserwatorzy naszej transmisji internetowej będą je mogli obejrzeć w zaciszu własnych domów - zaznacza prof. Alberto Castro-Tirado pracujący w projekcie GLORIA.

dqfxvj6

Zdaniem szefa wyprawy, dr. Miquela Serra-Ricarta, nadchodzące zaćmienie będzie szczególne, gdyż Słońce jest obecnie w maksimum swojego 11-letniego cyklu. Naukowcy oczekują więc wystąpienia pięknej, symetrycznej korony słonecznej.

Jednak niezwykły widok na nieboskłonie to nie wszystko, czego mogą się spodziewać badacze. Dr Serra-Ricart wspomina, że kiedy w 2001 r. obserwował dwuminutowe całkowite zaćmienie Słońca w północnym Zimbabwe, w hałaśliwej zwykle dżungli zaległa absolutna cisza. - W czasie zaćmienia Słońca zwierzęta zasypiają, tak jakby zapadła noc. Nie możemy wchodzić w drogę dużym drapieżnikom takim jak lwy - mówi Serra-Ricart.

Wyprawa do Kenii jest realizowana w ramach naukowo-społecznościowego projektu europejskiego GLORIA (GLObal Robotic-telescopes Intelligent Array - Globalna inteligentna sieć teleskopów-robotów). Celem tego projektu jest przybliżenie ludziom na całym świecie fascynujących zjawisk astronomicznych za pośrednictwem internetu.

Transmisja zaćmienia Słońca znad jeziora Turkana w Kenii to kolejny już pokaz zjawisk astronomicznych prowadzony na żywo w ramach projektu GLORIA. Poprzednio transmitowane było przejście Wenus przez tarczę Słońca, zorze polarne oraz poprzednie całkowite zaćmienie Słońca.

dqfxvj6

Zaćmienie Słońca występuje wtedy, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i całkowicie lub częściowo zablokuje dochodzące do Ziemi światło słoneczne. Może to wystąpić tylko wówczas, gdy Księżyc znajduje się w nowiu (z punktu obserwacyjnego na Ziemi Księżyc i Słońce ustawione są w jednej linii). W przypadku zaćmienia całkowitego Księżyc całkowicie przesłania tarczę Słońca. W przypadku zaćmienia częściowego lub obrączkowego zasłonięta jest tylko część tarczy słonecznej.

Więcej informacji na temat obecnej i poprzednich transmisji na żywo oraz innych działań podejmowanych w projekcie GLORIA można znaleźć na stronie: www.gloria-project.eu/pl/.

dqfxvj6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqfxvj6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj