Całkowite zaćmienie Słońca. Kolejne takie za 3 lata
Przed nami całkowite zaćmienie Słońca. O godzinie 21.35 polskiego czasu Słońce nad północno-wschodnią częścią Australii całkowicie zasłoni Księżyc.
13.11.2012 | aktual.: 13.11.2012 17:27
Kolejne takie zjawisko będzie można oglądać dopiero w 2015 roku. Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik zachęca wszystkich do podziwiania poprzez internet tego z jednej strony prostego, z drugiej jednak niezwykłego procesu.
Zjawisko, które będzie widoczne nad australijskim niebem wieczorem, to nic innego, jak konfiguracja trzech ciał niebieskich - Ziemi, Słońca i Księżyca. Gdy Księżyc znajdzie się w odpowiednim punkcie między Ziemią a Słońcem, następuje zaćmienie.
Karol Wójcicki ostrzega jednak miłośników astronomii, że zaćmienie trzeba oglądać z odpowiednim "oprzyrządowaniem". Okulary do oglądania zaćmienia można zdjąć tylko wtedy, gdy Księżyc już całkowicie zasłoni tarczę Słońca.
Dzięki technice całkowite zaćmienie Słońca będą mogli oglądać - bezpiecznie dla oczu i w zaciszu domu - także miłośnicy astronomii z Polski. Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przyłączył się do międzynarodowego projektu GLORIA. Dzięki programowi można wejść na serwer Wydziału Fizyki i na żywo oglądać zaćmienie - zachęca koordynator projektu w Polsce - fizyk, profesor Aleksander Żarnecki.
Kulminacja wieczornego zaćmienia nastąpi o godzinie 23.11 naszego czasu. Tak zwana faza całkowita - gdy Księżyc zakryje tarczę Słońca - będzie trwała cztery minuty. Zjawisko to będzie widoczne tylko z południowych obszarów Oceanu Spokojnego. Na krańcach północno-wschodniej Australii zaćmienie potrwa o połowę krócej.