Trwa ładowanie...
d3z0non

Cała Polska czyta dzieciom!


Prawidłowy rozwój dzieci poprzez głośne czytanie był tematem poniedziałkowego spotkania wydawców książek z przedstawicielami Fundacji ABC XXI Ireny Koźmińskiej.

d3z0non
d3z0non

Fundacja, od 1 czerwca, pilotuje program Cała Polska Czyta Dzieciom. Organizatorzy akcji chcą uzmysłowić polskim rodzicom, jak ważne dla rozwoju ich dzieci jest regularne, głośne czytanie.

W poniedziałek przedstawiono reklamę akcji - projekt graficzny plakatu i pocztówki. Wydawcy ustalili, że przygotują listę książek, które rodzice powinni czytać dzieciom.

Zdaniem Koźmińskiej, czytanie na głos pełni rolę nie tylko pokarmu intelektualnego. Pobudza też funkcje rozwojowe u dzieci. Korzyści, które płyną z głośnego czytania dzieciom są nieocenione - czytanie uczy myślenia, daje wiedzę, pobudza wyobraźnię, rozwija wrażliwość moralną, pomaga zrozumieć siebie, innych ludzi i świat; czytanie zbliża dorosłych i dzieci. Czytać na głos można też nastolatkom. Dobre książki pokazują naszym dzieciom wartościowe postawy, uczą tolerancji i odwagi - uważają uczestnicy spotkania.

Według badań naukowych czytanie działa stymulująco na mózg dziecka, umożliwiając jego lepszy rozwój. Warto zacząć czytać już niemowlętom, trzymając je w ramionach i patrząc na nie z miłością. Budujemy w ten sposób trwałe skojarzenie czytania z poczuciem bezpieczeństwa, przyjemności i więzi. Czytajmy starszemu dziecku, nawet gdy samo już dobrze czyta; poziom zrozumienia tekstu słuchanego przekracza o dwa-trzy lata poziom rozumienia przy samodzielnym słuchaniu. Czytajmy nastolatkom; wspólne czytanie może je ochronić przed wieloma problemami wieku dorastania - zachęca Koźmińska.

d3z0non

Uczymy dzieci czytania, ale często nie dbamy o to, by lubiły czytać. Poprzez codzienne głośne czytanie dla przyjemności uczymy dzieci miłości do książek, zapobiegamy ich uzależnieniu się od telewizji i kształtujemy u nich nawyk czytania na całe życie. Czytając codziennie budujemy silną więź z dzieckiem i wzmacniamy jego poczucie własnej wartości - podkreślają uczestnicy spotkania. (jd)

Jeśli nie wiesz, co czytać swojemu dziecku - zajrzyj na strony WP dla dzieci.

d3z0non
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z0non
Więcej tematów