Trwa ładowanie...
strajk
15-05-2006 16:16

Bytomscy konduktorzy podjęli strajk głodowy

Konduktorzy z Przedsiębiorstwa Komunikacji
Miejskiej (PKM) w Bytomiu rozpoczęli głodówkę. Od
tygodnia protestują oni w obronie swoich miejsc pracy, okupując
siedzibę Komunikacyjnego Związku Komunalnego (KZK) Górnośląskiego
Okręgu Przemysłowego.

Bytomscy konduktorzy podjęli strajk głodowyŹródło: PAP
dn51ief
dn51ief

Konduktorzy chcą utrzymania swoich miejsc pracy po wygaśnięciu z końcem maja dwuletniego programu pilotażowego, na podstawie którego zatrudniono w ten sposób 283 wcześniej bezrobotne osoby. W sprawie zapewnienia im dalszej pracy, od połowy kwietnia toczyły się negocjacje między konduktorami a organizującym komunikację na Śląsku KZK. Ten oferuje pracę, lecz nie dla wszystkich.

W minioną środę konduktorzy zrezygnowali z rozmów z KZK, swoją decyzję tłumacząc brakiem możliwości porozumienia. Nowe negocjacje z KZK rozpoczął w tej sprawie bezpośredni pracodawca protestujących - bytomski PKM. Konduktorzy zdecydowali, że poczynając od poniedziałku, codziennie do głodówki będzie dołączać jedna osoba.

W środę prezes naszego PKM-u ma kontynuować rozmowy z KZK. W środę bądź w czwartek ma też zostać nam wyjaśnione, dlaczego - według KZK - nasza propozycja kontynuowania pracy nie może zostać przyjęta. My na ich propozycję nie możemy się zgodzić, żadne umowy- zlecenia nie wchodzą w rachubę - powiedziała przewodnicząca związku zawodowego konduktorów, Laura Klekocka.

Konduktorzy po zakończeniu programu chcą nadal pracować w bytomskich autobusach, utrzymując się w całości z zysków ze sprzedawanych przez siebie biletów. Jak dotąd zyski te były odprowadzane do KZK, który pokrywa część kosztów ich zatrudnienia, a pracę konduktorów na obecnych zasadach uważa za nieopłacalną.

dn51ief

Związkowcy uważają, że ich praca jest dochodowa, a KZK "ściąga od nich haracz". Jak podała Klekocka, konduktorzy w toku negocjacji z KZK zaoferowali, że część swoich zysków są skłonni odprowadzać do kasy tej instytucji - ich propozycja spotkała się jednak z odmową.

KZK pozostaje wciąż przy stanowisku, że możliwe jest podpisanie dalszych umów o pracę z ok. 130-180 konduktorami, pracującymi na 11 liniach - tam, gdzie - według naszych badań - jest to opłacalne. Kilkadziesiąt dalszych osób mogłoby zostać kontrolerami biletów, pracującymi na umowę-zlecenie- powiedziała rzeczniczka KZK Alodia Ostroch.

  1. piętro biurowca, w którym trzy kondygnacje zajmuje siedziba KZK, w poniedziałek okupowało sześciu konduktorów. Według zapewnień Klekockiej, w najbliższym tygodniu mają do nich dołączyć kolejni.

Poprzedni protest bytomskich konduktorów odbył się w lipcu ubiegłego roku.

dn51ief
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn51ief
Więcej tematów