Trwa ładowanie...
27-09-2005 12:55

Były szef programu Concorde współwinny katastrofy?

Były szef francuskiego programu lotniczego Concorde, Henri Perrier, jest przesłuchiwany w związku z katastrofą ponaddźwiękowego samolotu w 2000 roku - poinformowały władze sądownicze we Francji.

Były szef programu Concorde współwinny katastrofy?Źródło: AFP
d4fbl2i
d4fbl2i

25 lipca 2000 roku w katastrofie samolotu Concorde w podparyskim Gonesse zginęło 113 ludzi, w tym dwie Polki.

Trwające od poniedziałku dochodzenie ma wyjaśnić, czy Perrier jest współodpowiedzialny za nieumyślne spowodowanie śmierci i obrażeń. Byłemu szefowi programu Concorde zarzuca się zignorowanie informacji o usterkach technicznych maszyny.

Perrier uczestniczył w programie Concorde od samego początku, czyli od 1960 roku. W 1969 roku, kiedy odbyły się loty testowe, Perrier pełnił funkcję głównego inżyniera, a od 1980 roku kierował całym projektem.

W 2003 roku kompanie lotnicze Air France oraz British Airways - jedyne, które posiadały w swej flocie te ponaddźwiękowe samoloty - wycofały maszyny z eksploatacji z przyczyn ekonomicznych.

d4fbl2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbl2i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj