Trwa ładowanie...
dmqtf5b
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Były szef dyplomacji Iraku: amerykańskie naloty były bardzo skuteczne

Amerykańskie naloty na pozycje islamistycznej organizacji zbrojnej Państwo Islamskie na północy Iraku były "bardzo skuteczne" - ocenił w sobotę kurdyjski polityk i były szef dyplomacji Iraku Hosziar Zebari.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
F/A-18 Hornet
F/A-18 Hornet (AFP, Fot: Brett Clashman / US Air Force)
dmqtf5b

Hosziar Zebarii powiedział, że od kiedy w piątek USA rozpoczęły przeprowadzać ataki z powietrza w pobliżu stolicy irackiego Kurdystanu, miasta Irbil, "atmosfera całkowicie się zmieniła". - Kurdyjscy bojownicy, peszmergowie, przeszli do ofensywy - wyjaśnił.

Polityk przyznał, że wcześniej rząd w Bagdadzie nie zgadzał się na współpracę wojskową z peszmergami, ale od momentu amerykańskich ataków "jest jasne, że obie strony walczą ze wspólnym wrogiem".

Prezydent USA Barack Obama zezwolił na prowadzenie ataków z powietrza w czwartek, gdy islamiści posuwali się w kierunku Irbilu. Jak podał Pentagon, ataki te służą obronie przebywających w tym mieście Amerykanów oraz chrześcijan w regionie, a także mają zapobiec "potencjalnym aktom ludobójstwa" tysięcy członków mniejszości religijnej jazydów. Zgoda Obamy na przeprowadzenie ostrzału pozycji dżihadystów może objąć także dalsze wsparcie militarne dla Iraku, jeśli zażąda tego rząd w Bagdadzie. Jednocześnie zapewniono, że USA nie planują "przedłużonej operacji" wojskowej ani wysłania do Iraku sił lądowych.

dmqtf5b

W piątek Pentagon podał, że dwa samoloty myśliwsko-szturmowe zrzuciły 230-kilogramowe bomby naprowadzane laserowo na mobilne stanowisko artyleryjskie w pobliżu Irbilu. Artyleria ta była użyta przeciwko siłom kurdyjskim broniącym Irbilu, gdzie przebywa amerykański personel. Następnie doszło do kolejnych ataków przy użyciu samolotu bezzałogowego i czterech myśliwców marynarki wojennej.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego od czerwca prowadzą zbrojną ofensywę wymierzoną w iracki rząd szyity Nuriego al-Malikiego i kontrolują już znaczne obszary na północy i zachodzie Iraku. Na zajętych terenach bojownicy proklamowali sunnicki kalifat z Abu Bakrem Al-Baghdadim jako przywódcą wszystkich muzułmanów.

dmqtf5b

Podziel się opinią

Share

dmqtf5b

dmqtf5b
Więcej tematów