Trwa ładowanie...
d493sld

Były prezes i dyrektorzy PKN Orlen z postawionymi zarzutami. Za spowodowanie szkód finansowych grozi im kilka lat więzienia

Prokuratura Regionalna w Łodzi postawiła zarzut niegospodarności w wielkich rozmiarach Jackowi K., byłemu prezesowi koncernu PKN Orlen, oraz dwóm byłym dyrektorom firmy – Leszkowi K. i Michałowi S. Ich działalność miała spowodować szkody spółki w wysokości 3,4 mln zł. Podejrzani mogą trafić do więzienia nawet na dziesięć lat.
Share
Były prezes i dyrektorzy PKN Orlen z postawionymi zarzutami. Za spowodowanie szkód finansowych grozi im kilka lat więzienia
Były prezes i dyrektorzy PKN Orlen z postawionymi zarzutami. Za spowodowanie szkód finansowych grozi im kilka lat więzieniaŹródło: PAP, Fot: Marcin Bednarski
d493sld

Były prezes i dyrektorzy Orlenu z zarzutami

Postawione zarzuty dotyczą wyrządzenia szkody majątkowej w mieniu spółki PKN Orlen w związku z organizacją i nieprawidłowym rozliczeniem za kwoty za bilety na festiwal motoryzacyjny Verva Street Racing na Stadionie Narodowym w Warszawie w 2014 roku. Zyski ze sprzedaży biletów miały trafiać do agencji eventowej, a powinny do Orlenu. Wysokość szkody wyliczono na sumę 3,4 mln zł.

Postawienie zarzutów byłemu prezesowi i dyrektorom Orlenu potwierdził rzecznik prasowy prokuratury w Łodzi Krzysztof Bukowiecki. - Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty niegospodarności w wielkich rozmiarach. Dodatkowo prokurator zarzucił b. prezesowi PKN Orlen Jackowi K., że nie dopełnił ciążących na nim obowiązków, w tym nie podjął właściwych działań, nie wdrożył odpowiednich rozwiązań formalnych i organizacyjnych, nie monitorował i nie kontrolował właściwego rozliczania poszczególnych usług, w tym eventowo-sponsoringowych realizowanych przez firmy zewnętrzne – poinformował Bukowiecki.

d493sld

Podejrzani złożyli w prokuraturze wyjaśnienia. Nie przyznali się do winy. Całej trójce grozi kara od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Były prezes i dyrektorzy Orlenu zatrzymani przez CBA

Jacek K., prezes PKN Orlen w latach 2006-2015, Leszek K. i Michał S, którzy zajmowali się sponsoringiem i eventami, zostali zatrzymani przez CBA we wtorek. Centralne Biuro Antykorupcyjne w 2017 roku prowadziło kontrolę w spółce. Agenci badali umowy na wybrane usługi zlecane zewnętrznym firmom przez Orlen, w tym przestrzeganie procedur i wymogu gospodarności w rozporządzaniu mieniem przy zawieraniu umów marketingowych i sponsorskich. Wykryli nieprawidłowości w umowach z agencją eventową na organizację wydarzenia w 2014 roku.

d493sld

Podziel się opinią

Share
d493sld
d493sld
Więcej tematów