Były minister Iraku skazany za korupcję uciekł z aresztu
Jedyny minister powojennego rządu irackiego skazany dotychczas za korupcję uciekł z aresztu policyjnego - podał wicedyrektor irackiej komisji antykorupcyjnej Faris Karim.
18.12.2006 | aktual.: 18.12.2006 15:54
Były minister energii elektrycznej Ajham as-Samaraj, mający podwójne obywatelstwo irackie i amerykańskie, otrzymał w październiku karę dwóch lat więzienia za sprzeniewierzenie pieniędzy na odbudowę irackich elektrowni. Z aresztu uciekł w niedzielę, korzystając z pomocy ochroniarzy z zagranicznej firmy bezpieczeństwa, których wynajął jeszcze przed wyrokiem do obrony przed zamachowcami.
Samaraj był ministrem w rządzie tymczasowym Ijada Alawiego od czerwca 2004 r. do kwietnia 2005. Niezależna komisja antykorupcyjna wydała ogółem nakazy aresztowania około 90 byłych urzędników państwowych, w tym 15 ministrów, oskarżonych o malwersacje, ale Samaraj jest na razie jedynym, którego osądzono i skazano.
Jest to już druga ucieczka Samaraja. Po raz pierwszy próbował uniknąć więzienia kilka dni po wydaniu przez sąd wyroku skazującego, ale schwytano go na lotnisku w Bagdadzie - z chińskim paszportem.
Samaraj, polityk ze społeczności arabskich sunnitów, utrzymywał kontakty z partyzantami sunnickimi i starał się nakłonić ich, by zaprzestali oporu i podjęli współpracę z rządem. W zeszłym roku ogłosił nawet powstanie Narodowej Rady dla Odbudowy i Reunifikacji Iraku z udziałem osób z prawowitego ruchu oporu.
W lutym ktoś próbował zabić Samaraja, ale przydrożna bomba pułapka, którą zdetonowano na bagdadzkiej ulicy, gdy przejeżdżał nią w konwoju z trzech samochodów, raniła tylko dwóch jego ochroniarzy.
Były minister otrzymał dwa lata więzienia w jednej z 13 spraw, jakie przeciwko niemu wytoczono, i oczekiwał na następne procesy. Wszystkie sprawy dotyczą defraudacji 2 miliardów dolarów z funduszy na odbudowę i modernizację infrastruktury energetycznej Iraku.
Karim powiedział, że komisja antykorupcyjna wniesie przeciwko policji sprawę o zaniedbanie obowiązków. Samaraj uciekł po południu, a policja zameldowała o tym dopiero o dziesiątej wieczorem.
Komisję antykorupcyjną utworzono po upadku Saddama Husajna w roku 2003. Na jej czele stoi sędzia powoływany na pięć lat i odpowiadający przed parlamentem.
Korupcja jest jedną z plag Iraku; oblicza się, że w ciągu ostatnich trzech lat skarb państwa stracił wskutek niej 7,5 miliarda dolarów.