Trwa ładowanie...
d1egwj1

Były dowódca sił powietrznych zaprzecza, że odgrywał rolę w puczu

• - B. dowódca tureckich sił powietrznych gen. Akin Ozturk zaprzeczył przed sądem w Ankarze, że odgrywał w zamachu stanu jakąkolwiek rolę - podała agencja Anatolia
• Generał oskarżony o udział w nieudanym zamachu stanu w Turcji, którego próbę podjęto w piątek
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Były dowódca sił powietrznych zaprzecza, że odgrywał rolę w puczu
(PAP/EPA, Fot: STR)
d1egwj1

Media tureckie, w tym państwowa Anatolia, poinformowały wcześniej, że generał przyznał, iż brał udział w spisku. Następnie zdementowały tę wiadomość - informuje w poniedziałek wieczorem agencja AFP.

Agencja Associated Press wycofała wieczorem swą depeszę o tym, że Anatolia podała, iż Ozturk przyznał się do udziału w nieudanej próbie puczu. AP podała, że według prokuratorów były dowódca tureckich sił powietrznych zaprzeczył jakoby miał jakąkolwiek rolę w przewrocie.

Jak pisze francuska agencja, w poniedziałek wieczorem sąd nakazał zastosowanie aresztu tymczasowego wobec Ozturka i 25 innych generałów i admirałów. Zostali oni oskarżeni o próbę obalenia porządku konstytucyjnego oraz próbę zabójstwa prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

d1egwj1

Zeznając przed prokuratorami generał Ozturk zaprzeczył, że był jednym z prowodyrów puczu. - Nie byłem wśród tych, którzy planowali i przeprowadzili wojskowy zamach stanu. Nie wiem, kto go planował, ani kto nim kierował - powiedział Ozturk.

- Opierając się na własnym doświadczeniu uważam, że to równoległa struktura (kaznodziei Fethullaha Gulena - AFP) podjęła tę próbę wojskowego zamachu stanu - powiedział cytowany przez Anatolię generał prokuratorom, zanim jeszcze pojawił się w sądzie.

- Nie jestem w stanie powiedzieć, kto w siłach zbrojnych zorganizował (pucz) i przeprowadził go. Nie mam informacji na ten temat. Walczyłem z tą strukturą - dodał.

Wcześniej Anatolia, powołując się na zeznanie generała, podawała, że powiedział prokuratorom przesłuchującym go w Ankarze, iż "działał z intencją przeprowadzenia zamachu stanu".

d1egwj1

Ze zdjęć opublikowanych przez agencję Anatolia wynika, że generał mógł doznać obrażeń głowy oraz górnej części ciała - podaje BBC News. Wcześniej Anatolia informowała, że Ozturk jest jednym ze 112 zatrzymanych od piątku generałów i admirałów. Pięćdziesięciu jest przetrzymywanych w areszcie w oczekiwaniu na rozprawę - czytamy na stronach BBC News.

Prywatni nadawcy, telewizja Haberturk i NTV, od początku informowali, powołując się na zeznanie generała przed prokuratorami, że zaprzeczył on jakoby odegrał rolę w puczu. - Nie jestem kimś, kto zaplanował lub kierował próbą zamachu stanu, która została podjęta 15 lipca i nie wiem, kto to zrobił - powiedział generał, cytowany przez telewizję NTV.

Według najnowszego bilansu w wyniku nieudanego puczu zginęły 232 osoby.

Zobacz także: Zamach stanu w Turcji. Polka w rozmowie z WP przyznaje: wszystkich zaskoczyło to, że w dwie godziny było po wszystkim

d1egwj1

Podziel się opinią

Share

d1egwj1

d1egwj1
Więcej tematów