Trwa ładowanie...
d3ke5zr

Były Beatles George Harrison nie żyje

George Harrison i The Beatles (AFP)
Były członek zespołu The Beatles George Harrison zmarł w nocy z czwartku na piątek po długiej walce z rakiem w Los Angeles - podała w piątek jego rodzina i przyjaciele. Miał 58 lat.

d3ke5zr
d3ke5zr

W 1998 roku Harrison ujawnił, że cierpi na raka krtani. W czerwcu 2001 roku poprosił fanów, aby nie martwili się doniesieniami o jego ciągłej walce z chorobą.

Na początku listopada były gitarzysta The Beatles w ciężkim stanie został przewieziony do jednego z nowojorskich szpitali. Agencja Reuters, powołując się na anonimowe, ale dobrze poinformowane źródła, podała wówczas, że Harrison poczuł się źle po zabiegu usunięcia nowotworu.

Muzyk, w przeszłości namiętny palacz, już trzy lata temu leczył nowotwór krtani, a w tym roku zachorował na raka płuc.

Brytyjski The Beatles to najsłynniejszy zespół rockowy w historii tego gatunku muzyki. Grupę, występującą początkowo pod nazwą The Quarry Men, założył w Liverpoolu w 1955 roku John Lennon. Wkrótce dołączyli do niego grający na gitarach Paul McCartney i George Harrison oraz, jako basista, S. Sutcliffe.

d3ke5zr

Od 1960, już jako The Beatles i z perkusistą P. Bestem, grupa występowała w Hamburgu. W 1961 od zespołu odszedł Sutcliffe, który całkowicie poświęcił się sztuce. W 1962 miejsce Besta zajął Ringo Starr. W takim właśnie czteroosobowym składzie The Beatles osiągnęli największe sukcesy.

Pierwszych profesjonalnych nagrań dokonali w 1961 jako grupa towarzysząca T. Sheridanowi. Debiutancki singiel własny wydali w 1962, a longplay w 1963. Do rozwiązania grupy między 1969 (odejście Lennona) a 1970 (odejście McCartneya) nagrali wiele singli i kilkanaście płyt długogrających, z których każda stawała się wydarzeniem artystycznym i wytyczała nowe kierunki w rozwoju rocka.

Trzon repertuaru grupy stanowiły kompozycje duetu Lennon-McCartney (podpisywane tak, nawet jeśli nie były tworzone wspólnie przez obu muzyków). Komponował też Harrison. Muzyka zespołu ewoluowała od piosenek prostych i żywiołowych ku utworom coraz bardziej wyrafinowanym, o interesujących poetyckich tekstach, skomplikowanej harmonice, zaskakującej oprawie instrumentalnej (kwartet smyczkowy, sitar, tabla, duże składy orkiestrowe itd.). Artyści nie stronili też od eksperymentów dźwiękowych (instrumenty elektroniczne, stosowanie sprzężeń, cięcie taśmy i sklejanie kawałków w dowolnej kolejności).

Wiele ich kompozycji stało się standardami wykonywanymi nie tylko przez gwiazdy rocka, ale też przez muzyków jazzowych, śpiewaków operowych, orkiestry symfoniczne.

d3ke5zr

Zespół wystąpił w 2 filmach fabularnych: A Hard Day's Night (1964, w Polsce wyświetlany jako The Beatles) i Help (1965) R. Lestera, w filmie telewizyjnym Magical Mystery Tour (1967, wg pomysłu McCartneya), a jego piosenki posłużyły za kanwę filmu animowanego Yellow Submarine G. Dunninga (1968). Po rozwiązaniu zespołu poszczególni muzycy kontynuowali kariery solowe.

Najważniejsze płyty: Please, Please Me (1963), With The Beatles (1963), A Hard Day's Night (1964), Beatles for Sale (1964), Help! (1965), Rubber Soul (1965), Revolver (1966), Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (1967), The Beatles (tzw. Biały album, 1968), Yellow Submarine (1969), Abbey Road (1969), Let It Be (1970), Magical Mystery Tour (1976), Hey Jude (1979), Past Masters (volume 1 & 2, 1988).

(an)

d3ke5zr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ke5zr
Więcej tematów