Trwa ładowanie...
dwih7kp

Były ambasador Izraela: zamachowcy z Argentyny z 1994 r. zostali zabici

Wielu odpowiedzialnych za zamach z 1994 roku na ośrodek żydowski AMIA w Buenos Aires zostało potem zabitych. - Wiemy, kim są winni, ogromna większość z nich jest już w zaświatach, to nasza robota - oświadczył były ambasador Izraela w Argentynie Icchak Awiran. Rząd izraelski zdecydowanie zdementował tę wypowiedź.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miejsce zamachu w Buenos Aires, 18 lipca 1994 roku
Miejsce zamachu w Buenos Aires, 18 lipca 1994 roku (AFP, Fot: Ali Burafi)
dwih7kp

Słowa Awirana dla żydowskiej agencji prasowej AJN z siedzibą w Buenos Aires zamieściła argentyńska gazeta "Clarin".

Rzecznik rządu izraelskiego Jigal Palmor uznał tę wypowiedź za "kompletną bzdurę", ale odmówił wchodzenia w szczegóły.

W zamachu bombowym na ośrodek kulturalny AMIA (Stowarzyszenie Argentyńsko-Izraelskie) w Buenos Aires 18 lipca 1994 roku zginęło 85 ludzi, a ok. 300 zostało rannych. Awiran, który był ambasadorem w Argentynie w latach 1993-2000, nie podał nazwisk osób odpowiedzialnych za zamach, które - jak twierdzi - zostały zabite.

dwih7kp

W związku z zamachem poszukiwany był m.in. były szef proirańskiego Hezbollahu w Libanie Imad Mughija; w 2008 roku zginął w zamachu bombowym w Damaszku. Strona izraelska zaprzeczała, jakoby miała cokolwiek wspólnego z jego śmiercią.

Argentyna oskarża Teheran o udział w zamachu z 1994 r. Buenos Aires domaga się wydania ośmiu osobistości irańskich, w tym byłego prezydenta Alego Akbara Haszemiego Rafsandżaniego. Na początku ubiegłego roku prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner ogłosiła, że porozumiała się z Iranem w sprawie "utworzenia komisji składającej się z pięciu wybitnych międzynarodowych prawników", których zadaniem będzie "ustalenie prawdy" na temat tego zamachu.

Atak na ośrodek AMIA był najbardziej krwawym zamachem terrorystycznym w Argentynie, a zarazem najbardziej morderczym atakiem na instytucje żydowskie poza granicami Izraela od II wojny światowej. Jako odpowiedzialnych za zamach Izrael od dawna wskazuje bojówki libańskiego Hezbollahu, wspierane przez Iran.

dwih7kp

Podziel się opinią

Share
dwih7kp
dwih7kp
Więcej tematów