Trwa ładowanie...
d4b369u
16-08-2003 06:06

Byliśmy blisko katastrofy energetycznej

W 1994 roku Polska była blisko katastrofy energetycznej - przypomina na łamach "Gazety Wyborczej prof. Jan Popczyk z Instytutu Elektroenergetyki i Sterowania Układów z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. "Wówczas strajk spowodował odcięcie dostaw z elektrowni Turów. Gdyby do tego doszło wyłączenie bloków elektrowni Bełchatów, nastąpiłby chaos w sieci" - podkreślił.

d4b369u
d4b369u

Zapytany, czy wielka awaria energetyczna, taka jak w USA i Kanadzie, może zdarzyć się w Polsce, prof. Popczyk stwierdził, że niestety jest to możliwe. "Nasz system energetyczny jest mało odporny, bo jest wrażliwy na pojedyncze awarie w elektrowniach lub na niedobory prądu. W Polsce ogromna większość energii pochodzi z dużych, tzw. systemowych elektrowni. Wypadnięcie tylko jednej z nich może spowodować problemy" - wyjaśnił.

Na pytanie "GW", jak walczyć z taką groźbą, prof. Popczyk uważa, że poprzez budowanie mniejszych elektrowni. "W Polsce przed kilku laty toczyła się dyskusja, czy budować nowe duże bloki, czy może małe elektrownie lokalne. Zwyciężyła pierwsza koncepcja. Dzisiaj jednak widzimy, że rozpraszając produkcję, zmniejszamy ryzyko wielkiej awarii".

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj