Byli więźniowie z Guantanamo o proteście w bazie
Dwóch Afgańczyków, byłych więźniów w bazie USA w Guantanamo na Kubie, przedstawiło w Kabulu informacje na temat akcji protestacyjnych przetrzymywanych tam ludzi, w tym trwającego już ponad dwa tygodnie strajku głodowego więźniów. Informacji tej nie potwierdził ani Pentagon ani też Amnesty International.
Według Habira Russola i Moheba Ullaha Borekzaja, obecnie w bazie ma prowadzić strajk głodowy około 180 więźniów. Osoby te nie przyjmują jedzenia i picia już od 14-15 dni, protestując w ten sposób przeciwko złemu traktowaniu ich w trakcie przesłuchań a także przetrzymywaniu w bazie już niemal cztery lata.
Obaj Afgańczycy opuścili bazę w poniedziałek, zostali przewiezieni do Afganistanu i dopiero tam zwolnieni. Przedstawiając w Kabulu w czwartek informacje na temat protestu w Guantanamo, nie ujawnili, skąd wiedzą o strajku.
Rzecznik Pentagonu, Flex Plexico powiedział agencji AP, iż nie są mu znane żadne informacje na temat strajku głodowego, lecz zajmie się sprawą. Także londyńska Amnesty International zakomunikowała, że nic o tym nie wie. Wiadomości, podane przez dwu byłych więźniów częściowo potwierdził natomiast adwokat 12 obywateli Kuwejtu, znajdujących się w więzieniu na Guantanamo. Waszyngtoński prawnik, Neil Koslowe powiedział iż gdy w końcu czerwca odwiedzał swoich klientów, powiedzieli mu, że w bazie część więźniów głoduje, protestując przeciwko złej jakości wody pitnej.
Pentagon w ostatnich dniach zwolnił z Guantanamo siedmiu więźniów; ósmy - jak podano w Waszyngtonie - został przekazany "innemu rządowi". Wśród zwolnionych było dwu Afgańczyków, trzech Saudyjczyków, Jordańczyk i Sudańczyk. Nie ujawniono ani jak długo przebywali oni w Guantanamo ani też co wykazało śledztwo, prowadzone w ich sprawie. Według AP, ósmy więzień to oskarżany o związki z Al-Kaidą Marokańczyk, który został przekazany rządowi Hiszpanii. Nie wiadomo, jakie wysunięto zarzuty przeciwko niemu.
W bazie USA w Guantanamo na Kubie przebywa obecnie około 520 więźniów, głównie Afgańczyków, Pakistańczyków i inn., w większości schwytanych przez siły USA w 2001 r. w Afganistanie.